20 Nisan 2019 Cumartesi

Gulyabani (Yorum) - Hüseyin Rahmi Gürpınar


KÜNYE

Kitabın Adı: Gulyabani
Kitabın Türü: Türk Roman
Yazarı: Hüseyin Rahmi Gürpınar
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat Yayınları
Sayfa Sayısı: 176
Baskı Yılı: 2018

TANITIM BÜLTENİ
Hüseyin Rahmi Gürpınar yaptığı gözlemlerden faydalandığı gibi hayalî olaylar ve kahramanlar da icat eden bir yazarımızdır. Batıl inanç konusunu ele aldığı Gulyabani'de çözülmesi gereken esrarlı bir durum vardır. Özellikle kadınların batıl inançlarından faydalanmak isteyenlerin bir oyunu sonucu gelişen olayların anlatıldığı Gulyabani'de cin ve peri gibi konularda batıl inançlara sahip Muhsine, Çeşmifelek, Ruşen ile hanımefendi başarıyla canlandırılmıştır. 
Hüseyin Rahmi'nin, romanlarında gittikçe sadeleşen bir dil kullanmasından cesaret alarak ve günümüz okuyucusunun eserin zevkine varmasını sağlamak amacıyla romanın sadeleştirilmiş şekli tercih edilmiştir. Gulyabani'nin korku ve merak unsurunu seven okuyucuların keyif alacakları bir eser olduğunu düşünüyoruz.

KİTABIN YORUMU
Sevgili arkadaşlar hem eğlenceli hem de edebi bir Türk klasiğiyle karşınızdayım. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın okuduğum ilk eseri anlatımını çok beğendim. İş Bankası yayınları da basıyor ama ben Gürpınar'ın kitapları Bilge Kültür Sanat yayınlarından tercih ettim. Kapaklarının sadeliğine bayılıyorum. Elimde birkaç kitabı daha var, inşallah en kısa zamanda okuyup yorumlayacağım. Neredeyse herkes Kemal Sunal'ın oynadığı "Süt Kardeşler" filmini izlemiştir. Orada konağa danan bir Gulyabani var. İşte filmin senaryosunu hazırlayanlar Gürpınar'ın bu kitabından esinlenmiş. Romanda; dayakçı kocasından zar zor kurtulan Muhsine, yaşlı hamminesi sayesinde Üsküdar'daki Yedi Çobanlar Çiftliği'ne gelir. Hayatında hiç kimse olmadığı için başına geleceklerden endişe eden genç kadın her şeyi merak edip sorar. Maalesef parası da olmadığından bu işi kabul eder. Orada evin hanımefendisi ve iki hizmetçi yaşamaktadır. Muhsine konağa geldiği ilk geceden bu yana başından cinler periler eksik olmaz, birde onların piri Gulyabani vardır. Haftanın belirli bir günü gelir evdeki hanımları korkutarak istediklerini yaptırır. Muhsine'nin cesur yapısı ve hizmetçi Hasan'ın sayesinde işin sırrı çözülür. Hüseyin Rahmi Gürpınar bu kısa hikâye de öyle güzel mesajlar vermiştir ki, ilki batıl inançların insanı nasıl zehirlediği, ikincisi inançlı ve erdemli insanların daima kazanacağı ve son olarak da paranın gücüyle sevdiklerimizin ne hâle geldiği. Eğer bu değerli eseri okumayan varsa ısrarla okumalarını tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder