1 Ağustos 2018 Çarşamba

Kaygı Kavramı (Yorum) - Soren Kierkegaard


KÜNYE

Kitabın Adı: Kaygı Kavramı
Kitabın Türü: Felsefe
Yazarı: Sören Kierkegaard
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 163
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
Sören Kierkegaard (1813-1855): Topu topu 42 yıl süren yaşamında, 30'lu yaşlarının başında yayımladığı Ya/Ya da ve Korku ve Titreme gibi yapıtlarıyla sivrilen ve etkisini hem felsefeci hem de yazar olarak günümüze dek sürdüren önemli bir 19. yüzyıl düşünürüdür.
1843'te yayımladığı Kaygı Kavramı'ysa, Kierkegaard'dan son yıllarda dilimize aktarılanlar arasında özgün dilinden çevrilişiyle de farkını oluşturan bir yapıttır.
Türker Armaner (1968); Kuşağının felsefeyle edebiyatı birbirini en iyi biçimde besleyerek sürdüren önemli üyelerindendir. İskandinav dillerinden çevirdiği yazarlar arasında Kierkegaard'ın yanı sıra Sofi'nin Dünyası yazarı Jostein Gaarder de bulunan Armaner'in kendi yazdıkları arasındaysa, ilki 1997 yılında yayımlanan (Kıyısız) üç de öykü kitabı bulunmaktadır.

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve beğendim. Öncelikle anlatım tarzının farklı olduğunu söylemeliyim. Kavramları anlatırken bir kişiden bahsediyormuş gibi anlattığı için şaşırabilirsiniz. Zaten kendisi bir felsefeci olduğu için anlatımda farklılık olması doğal bence. 18. yüzyılda yaşayan yazan biri olarak kendi çağına, özellikle dönemin inanç sistemi de ziyadesiyle ışık tutuyor. Kaygı kavramını İncil’de ilk yaratılış hikayesi, Adem’in işlediği ilk günah ve cennetten çıkarılması açısından ele alıyor. Kaygının teolojik fenomenler olmadan değerlendirilemeyeceği kanısında. Çünkü inancımız yaşamın özünü oluşturuyor. Aynı zamanda doğarken günahkâr doğup vaftiz edilmek, İsa’nın bütün insanlığın günahını taşıması da bireyleri etkiliyor.  İşte burada psikoloji devreye giriyor. İnancımızın davranışsal olarak yaşamımıza yansıması. Yazar herhalde başka inançları derinlemesine araştırmış olsaydı daha farklı bir makale yazardı diye düşünüyorum. Ayrıca son bölümünde iyi ve kötü kavramının kaygı oluşturmasına ve büyütmesine değinilmiş. Kaygı ve korkunun birinden farklı olduğunu, korkunun somut kaygının ise soyut sonuçlar doğuracağını belirtmiş. Kaygıyı varoluşsal boyutta irdeleyen ender felsefecilerden biri. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. 

0 yorum:

Yorum Gönder