26 Temmuz 2018 Perşembe

Yedi Güzel Adam (Yorum) - Cahit Zarifoğlu


KÜNYE

Kitabın Adı: Yedi Güzel Adam
Kitabın Türü: Şiir
Yazarı: Cahit Zarifoğlu
Yayınevi: Beyan Yayınları
Sayfa Sayısı: 132
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
Cahit Zarifoğlu'nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir. 
-Rasim Özdenören-
Cahit Zarifoğlu'na ait hangi metin olursa olsun, O'nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz. 
-Âlim Kahraman-
Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O'ndan sonrakiler, O'nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından.
-İsmet Özel-
Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi.
-Erdem Bayazıt-
Kanaatimce Cahit'in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair-i maderzat, anadan doğma şair idi.
-Akif İnan-

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve beğendim. Şiirlerinin farklı bir havası var ki bununla ilgili eserin arkadaşındaki pek çok yazarın yorumunu okuyunca daha bir fark ediyorsunuz. Ben hangi yazar olursa olsun, tek kitabını okumakla yetinmiyorum. Çünkü bir yazarı yakından tanımak için bir kitabı yetmez. Ayrıca şiir kitapları az okuduğumdan özellikle böyle eşsiz yazarların kitaplarını tercih ediyorum. Ben herkes de bir okuma ruhu olduğuna inanıyorum. Kimi psikolojik, macera ya da şiir kitaplarını seviyor yani o türde kendinden bir şeyler buluyor. Şiir kitapları ise apayrı bir dünya olduğundan o havayı solumak ve itiraf etmek gerekirse alışmak için okuyorum. Yedi Güzel Adam şiir kitabı da beni eşsiz diyarlara götürdü. Birazcık doğudan birazcık batıdan esintiler var. Hafif de bir sitem havası esiyor. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. Sizler için küçük bir alıntı:

YEDİ GÜZEL ADAM
Yedi adam biri bir gün
Bir aşk gördü
Gereğini belledi
Ölüm girse koynuna
Ayırmaz aşkı yanından…

0 yorum:

Yorum Gönder