7 Temmuz 2018 Cumartesi

Sherlock Holmes Gibi Düşünmek (Yorum) - PhD. Maria Konnikova


KÜNYE

Kitabın Adı: Sherlock Holmes Gibi Düşünmek
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Phd. Maria Konnikova
Yayınevi: Domingo Yayınları
Sayfa Sayısı: 326
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
Gayet basit, Watson" diye başlayan ve Watson'un "tabii ya, bunu ben niye göremedim" diye hayıflanmasıyla sonlanan her bir Sherlock çözümlemesi bize şunu söyler: Sherlock Holmes insan zihninin erişilebilir sınırları içinde işini görmektedir; karakter kurmaca da olsa, zihni mümkün olanı simgeler. Peki ama bizler (yani genel olarak Watsonlar) Holmes'un olağanüstü zihinsel becerilerinden biraz olsun nasiplenemez miyiz? 
Maria Konnikova bunun mümkün olduğunu söylüyor. Örtülü önyargılarımız güçlü ama kırılmaz değil; alışkanlık siperlerimiz sağlam ama yıkılmaz değil. Modern psikoloji ve nörobilim ile ünlü Sherlock vakalarını harmanlayan Mastermind, önce Sherlock'un bu davalarda neyi diğer herkesten farklı yaptığını gösteriyor, sonra bizim de aynı yaklaşımı kullanabilmemiz için zihinsel bir yol haritası sunuyor. Biraz farkındalık ve biraz egzersiz ile Holmes'un alametifarikası olan gözlem, hafıza, yaratıcılık ve tümdengelim gibi meziyetleri nasıl içselleştirebileceğimizi ve bunun sonucunda nasıl algımızı keskinleştirip, yaratıcı yönümüzü parlatabileceğimizi gösteriyor.

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar yoğun tempomdan sonra nihayet kitap okuma listeme dönebildim. Geçen sene elli altı tane Sherlock Holmes hikâyesini okuyunca dedektifin düşünce sistemini çok merak ediyordum ki benim gibi merak eden bir yazar çıkmış zaten, üstelik birde psikolog. Yazarın okuduğum ilk kitabı ve ziyadesiyle beğendim. Belirtmen gereken tek husus; doktor her konuyu örnekleriyle detayına kadar anlattığı için kitap oldukça yavaş ilerliyor. Bence yavaş yavaş okuyup düşünerek analiz edilmesi lazım. İlk bölümde Holmes’un yazarı Conan Doyle’un dedektifi oluştururken etkilendiği kişilerden ve Doyle’un yaşadığı dönemde ilgilendiği bir vakadan bahsetmiş. İkinci bölümde Holmes değindiği “Beynin Çatı Katı” tabirinin psikoloji de neye tekabül ettiğinden, çatı katının muhtevasından söz etmiş. Yani psikolojik gereksinimlerimizle çatı katının içindekiler birleşince hiç farkında olmadan ilk kez gördüğümüz bir kişiden ortada hiç sebep yokken ya sempati ya da antipati duyabiliyoruz. Diğer bölümde çatı katının belirli bir alanı olduğuna, onu tıkabasa doldurmak yerine bize lazım olan şeylerle doldurmak ve doldururken dört yöntemden yararlanmaktan söz ediyor. Peki nedir bu yöntemler? Bir; seçici olmak, iki; nesnel olmak, üç; kapsayıcı olmak, dört; kendi vermek yani adamak. Son bölümde ise Holmes kullandığı tümdengelim sanatını hayatın pek çok alanında nasıl kullanmak gerektiğine değinilmiş. Eserin bir özelliği de okunan polisiye hikâyelerin sadece bir hikâyeden ibaret olmadığı, bilimsel dünyada da bir karşılığı olduğunu vurgulaması. Merak edenlere ve okumak isteyenlere tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder