23 Temmuz 2018 Pazartesi

Arka Kapak Dergisi (Alıntı) - Haziran 2017 Sayısı


#dergiokumak #edebiyatdergisi
Sevgili arkadaşlar bu ay Arka Kapak dergisinin Haziran 2017 sayısını okuyorum. Dosya konusu harika bir yazar olan Nazan Bekiroğlu. :)
Alıntı:
YAZMAK MI, YAŞAMAK MI?
Nun Masalları’nı okurken karşıma çıkmıştı, bir yazarın yazabilmesi/bir öyküyü anlatabilmesi için yalnızca yazma bilgisinin yeterli olamayacağı… Bu düşüncemi pekiştiren metinlerle karşılaşmak beni hem sevindirmiş hem de şaşırtmıştı. Nazan Bekiroğlu’nun anlatıcılığına burada mim koymuştum. Anlatan/anlatıcı sesin ardına takılıp giderken, açılış metni “Hat ve Rasat” bir anlatı geleneğinin izindeki anlatıcının yalnızca söze sığınmadığını, bilgiyle hissetmenin gözeneklerinin bir öyküleyişte nasıl açılabileceğini göstermesi doğrusu heyecanlandırmıştı beni.
Söz değişkendir. Ama yazı kayda geçince durallaşır. Kesinleşen bilginin kaidesi gibidir. Artık dokunamazsınız. Onun üzerine yeni şeyler söyleyebilirsiniz ancak. Nazan Bekiroğlu’nun kurduğu metinler de öyledir. Yüzü hayata, insan öykülerine dönüktür sürekli. Tarihsel zamanla şimdide yaşanan zaman arasına bellek köprüsü kurar adeta. Bir tür anlatı döngüsü yaratır Bekiroğlu.
Feridun Andaç - Syf. 30-31

0 yorum:

Yorum Gönder