29 Nisan 2018 Pazar

Trendeki Kız (Yorum) - Paula HawkinsKÜNYE

Kitabın Adı: Trendeki Kız
Kitabın Türü: Roman/Gerilim
Yazarı: Paula Hawkins
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 360
Baskı Yılı: 2015

TANITIM BÜLTENİ
Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi.
"Büyüleyici, sürükleyici, üst seviye bir gerilim. Mutlaka okuyun!" -S.J. Watson-
"Hem karakter yaratımı hem olay örgüsü muhteşem, harika bir kitap! Yeni neslin Alfred Hitchcock'u." -Terry Hayes-
"Nefesleri kesen bir ilk roman. En dikkatli okurlar bile, Hawkins olayları teker teker açığa çıkarıp, aşkın ve takıntının şiddetle olan kaçınılmaz bağını ortaya koyarken şaşırmaktan kendilerini alamayacaklar." -Kirkus-

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar pek çok okurun söylediği gibi gerçekten de roman yavaş ilerliyor. Aslında sıkıcı olmasını sağlayan şey psikolojik detaylar değil de o detayları bir bunalım havasında vermesiydi. Bir eserde sadece psikolojik de olsa sızlanmalar ön plandaysa, başkarakter kendi hayatını heder etmekten başka bir şey yapmıyorsa doğal olarak kitap ilerlemiyor ki Rachel’in hayatı da tam böyle bir hayat. Yazar; Megan’ın ilk bölümlerinde Tom’un evinde dadılık yaparken Tom’a devamlı cinsel içerikli psikolojik mesajlar vermesini, üç sevgili algısını anlattığından Rachel’in katıl olmadığını tahmin ettim. Zaten kitapta çok fazla karakter olmadığından geriye fazla seçenek kalmıyor. Ayrıca “Trendeki Kız” isminden dolayı olayların daha çok trende geçtiğini sanıyordum. Birde olayların sadece iki evle sınırlı kalması da bana kısır bir kurgu geliyor. Belki dar alanlarda yazarken okurun aklını karıştırmak daha kolay olabilir bilemiyorum. Birde üç karakterin ağzından, günlük tarzında yazılması benim pek hoşuma gitmedi. Onun haricinde merak edenlere okumalarını tavsiye ederim. Alkoliğin bir insanı ne hale getirebileceğini ve onun psikopatların eline düşürebileceğinin acı ama güzel bir örneği.


0 yorum:

Yorum Gönder