7 Nisan 2018 Cumartesi

Gizli Kitap (Yorum) - Gregory Samak


KÜNYE

Kitabın Adı: Gizli Kitap
Kitabın Türü: Macera Roman
Yazarı: Gregory Samak
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 208
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
İnsanlığın Kaderini Değiştirebilecek Bir Adam ve Bir Kitabın Hikâyesi…
Ömrünün son baharında, Elias Ein emekliliğini geçirmek için Avusturya'nın küçük bir kasabasına yerleşir. Yeni evinde olağanüstü bir şey keşfeder: Bodrum katı gizli bir kütüphaneye açılmaktadır ve içeride de Tanrı'nın her insanın kaderini yazdığı Büyük Yaşam Kitabı bulunmaktadır.
Elias büyülenmiştir: Bu gizli kitabın ona verdiği sıra dışı güç sayesinde zamanda yolculuk yapabilecek ve tarihin akışını kökten değiştirebilecektir. Sevdikleri ve yaşamları Naziler tarafından tehdit edilen Avrupa Yahudilerini kurtarmayı denemeye karar verir. Ancak tehlike altında olan, milyonlarca insanın kaderidir aslında. Mümkün olsaydı zamana müdahale etmenin getireceği sonuçları ele alan bu önemli roman, şaşırtıcı bir dostluk ve cesaret, nefret ve korkaklık öyküsü anlatıyor. Bunu yaparken de günümüzde yaşanan korkunç olaylara ışık tutuyor.

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar roman büyük bir acıyla başlıyor. 1940’da esir kampında bir Nazi subayının insafına kalan küçük Soff’un kendisini ve ailesini ölümün ucundan kurtarabilmesinin tek yolu vardır. O da satranç oynamak ve subayın hamlelerini önceden tahmin etmek. Ardından günümüze geliniyor. Elias Ein adında yaşlı bir usta emekliye ayrıldıktan sonra aile yadigârlarını alarak Avusturya’nın bir kasabasına yerleşir. Kasabanın eskilerden kendinden daha yaşlı bir satranç ustasıyla tanışır. Bu usta küçük Soff’tur. Ve ikisi bir gerçek için bir araya gelmiştir. Yaşlı Elias’ı bulduğu Yaşam Kitabı büyük bir seçime getirecektir.
Devamını yazmayayım belki okuyanlar olur. Aslında hikâyenin kurgusu daha kalın bir kitap çıkmasına olanak verirmiş ama yazar romanı kısa tutmuş. Bu açıdan bana eksik geldi. Elias zamanda yolculuk yapıyor ve hayati bir karar vererek tarihi değiştiriyor. Kendi zamanına döndüğünde nelerin değiştiği hakkında fazla bilgi yok. Ayrıca ilahi bir kitap ve zamanla alakalı da biraz felsefe olmalıydı diye düşünüyorum. Yine de sürükleyiciliği açısından okumanızı tavsiye ederim. Kim bilir belki bir gün sizin elinize de gizemli bir kitap geçebilir. :)

0 yorum:

Yorum Gönder