3 Nisan 2018 Salı

Bütüncül Psikoterapi (Yorum) - Dr. Tahir Özakkaş


KÜNYE

Kitabın Adı: Bütüncül Psikoterapi
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Dr. Tahir Özakkaş
Yayınevi: Litera Yayınları
Sayfa Sayısı: 472
Baskı Yılı: 2013

TANITIM BÜLTENİ
Bu eserde psikoterapi tekniklerinin bir insanın bütüncül olarak izah edilmesi yolunda nasıl kullanılabildiği araştırmakta ve bulgular okuyucuyla paylaşılmaktadır. Yine bu çalışmada, insanı tek bir ekolün dar kalıpları içinde değerlendirmek yerine hiçbir ekolün mensubu olmadan, geniş bir bakış açısıyla, klinik tablonun hangi ekole veya ekollere uyduğunun incelemesi ve irdelemesi yapılmaktadır. Eserde söz konusu bütüncül yaklaşımla, literatürdeki en ince detayları bile izah edebilen özgür bir teori ve açıklama modeli ortaya konulmaktadır.
Kendimizi tanımak nasıl bir hayat sürdüğümüzün bilincine varmak ve insanı insan yapan temel özellikleri fark etmek istiyorsak bu kitabı dikkatli bir şekilde okumamız bizlere çok önemli katkılar sağlayacaktır.

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar bazı kitapları keyifle bazısını da merakla okursunuz. İşte ben psikoloji ve psikoterapi kitapları büyük bir merakla okuyorum. Psikoloji ekolünde pek çok doktor genel manada bilinse de detaylar her kitapta farklı oluyor. Çoğunlukla yabancı eserler okuduğumdan tedavi yöntemlerinin neredeyse bireyci bir topluma hitap ediyor. Ama Dr. Tahir Özakkaş’ın eseri bizi bize anlatıyor resmen. Daha giriş bölümün yabancı ülkelerde uygulanan tedavi tekniklerinin kültür farkı nedeniyle ülkemizde etkili olmadığını belirtiyor. Ülkemizdeki insanlar daha kısa vadeli çözümleri tercih ettiğinden maalesef ki ilaç sektörü daha ön planda. Yazar ikinci bölümde bedenin biyolojik ve ruhsal yapısı detayları ile birlikte ele alıyor. Algılama, düşünce, irade, dikkat ve konsantrasyon, duygulanım, davranış, dürtü, zeka, konuşma, bilinç, hafıza ve iç görü gibi. Üçüncü bölümde insanın ruhsal gelişimi, dördüncü bölümde ise psikiyatride genel tedavi yaklaşımlarından davranışçı psikoterapi, bilişsel psikoterapi, varoluşçu psikoterapi ve dinamik psikoterapi ile yöntemlerin hepsini klinik vakalarla izah ediyor. Hekim olarak ister bir tanesini isterse de hepsini bütüncül psikoterapi altında uygulanabiliyor. Son bölümde ise doktor bütüncül psikoterapi bağlamında toplam yirmi dört savunma mekanizması ele alınarak tavsiyelerde bulunuyor. Psikoloji bölümü okumayan ya da ilgilenmeyenlere tavsiye etmem. Çünkü eseri okumak sabır gerektiriyor. 

0 yorum:

Yorum Gönder