14 Mart 2018 Çarşamba

Doctor Who / Savaş Makineleri (Yorum) - George Mann


KÜNYE

Kitabın Adı: Doctor Who, Savaş Makineleri
Kitabın Türü: Bilimkurgu Roman
Yazarı: George Mann
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 277
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Büyük Zaman Savaşı ve Savaş Doktoru'na dair şimdiye dek anlatılan en detaylı hikâye! 
"Eğer Dalekleri yenmemize yardımı olacaksa, Doktor, milyarlarca kişinin ölümü bizim için hiçbir anlam ifade etmez."
Büyük Zaman Savaşı yüzyıllardır sürüyor ve evreni tahrip ediyordu. İnsanların yaşadığı gezegenler, Dalekler tarafından ele geçirilmişti. Yorgun ve kızgın Doktor'un başını çektiği bir TARDIS filosu Daleklere saldırmaya hazırlanırken aniden Doktor'un TARDIS'i hemen altında bulunan gezegen Moldox'a çakılmaktan kurtulamadı. Bu kaotik toprak parçasında kısılı kalan Doktor'un dikkatinden bir şey kaçmamıştı: Dalekler insanları topluyor ancak öldürmüyorlardı. Cinder adında genç bir Dalek avcısıyla karşılaşan Doktor, durumun aslını öğrenmeye hazırdı. Moldox'tan Gallifrey'e kadar uzanan zorlu macerada, Daleklerin planını çözmeye çalışan ikili her şeyi hatta herkesi değiştirecek olaylara şahit olacaklardı. 8. ve 9. Doktor arasında köprü kuran, Doctor Who 50. Yıl Özel Bölümü olan The Day of the Doctor'la tüm dünyaya tanıtılan Savaş Doktoru'nun yalnızca kendisine ait ilk ve tek macerası: Savaş Makineleri.
"Pek çok suratım oldu. Pek çok yaşamım. Hepsini gün yüzüne çıkarmadım. Unutmak için çok çabaladığım tek bir yaşamım oldu… Zaman Savaşı'nda savaşan Doktor."

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar Doctor Who kitaplarının her birinde ayrı bir hikaye var. Ve bu hikayelerin geçtiği yerler ve dönemler genellikle dünya ile alakalı oluyor. Bir önceki Dehşet Ağı romanında olay İngiltere’de geçiyorken Savaş Makineleri tamamen uzayda geçiyor. Dünyadaki yaşam mantığının benzerini uzayda hayal edebilirsiniz. Dalekler diye acımasız ve duygu taşımayan bir ırk, Moldox diye bir insan ırkı, Zaman Lordlarının ırkı gibi toplamda on iki ırkın yer aldığı on iki gezegen var ama hikaye az evvel bahsettiğim türler arasında geçiyor. Dalekler insanları ve Zaman Lordlarını tarihten silebilmek için hem insan hemde doktorları kaçırıp üzerlerinde türlü deneyler yaparak onları tarihten silmek için çok güçlü ve etkili bir silah geliştiriyorlar. Daleklerin istilası ile mahvolan Moldox’un liderinin kızı Cinder gezegeni kurtarmaya çalışan Doktor ile karşılaşır ve birlikte Daleklerin geliştirdiği silahı etkisiz hale getirmeye çalışır. Fakat işin içinde hiç tahmin etmedikleri kişiler vardır ve bu kişiler onların hayatını zora sokacaktır.
Açıkçası okuduğum altıncı Doctor Who kitabı olmasına rağmen içlerinden en çok bu eseri beğendim diyebilirim. Çünkü mavi bir polis kulübesi ile gelip dünyadakilere yardım eden doktor bir insan değilse nedir? İşte romanda bu soruya fazlasıyla açıklayıcı yanıt veriliyor. Ve zamanda nasıl dolaşıp yardım ettiklerini de açıklıyor. Bu zamanda yolculukta bütün romanlarda verilen mesaj “Geçmişe gitsen bile zamanı değiştiremezsin. Çünkü yaşananlar bir kez yaşanmıştır. Değiştirilme şansı yoktur” oldu. Aslında ben bu görüşe katılmıyorum. Nedeni ise zamanda yolculuk yapan biri için zaman kavramı yok bence. Dolaştığı zamanlardaki insanlar için her şey daha yaşanmadığı için belirlenmiş bir olay silsilesi de yok maalesef. İşin aslı romanın sonunda bu hususa da değinilmiş ve küçük bir olay değişikliğinde olasılıklarında değişeceğini belirtmiş yazar. Sanırım bu da kelebek etkisi oluyor. Aranızda hiç Doctor Who okumamış varsa bu eseriyle birlikte tüm eserlerini ısrarla tavsiye ederim. 

0 yorum:

Yorum Gönder