15 Şubat 2018 Perşembe

Alice Harikalar Diyarında (Yorum) - Lewis Carroll


KÜNYE

Kitabın Adı: Alice Harikalar Diyarında, Aynadan İçeri
Kitabın Türü: Masal / Dünya Klasikleri
Yazarı: Lewis Carroll
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa Sayısı: 288
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
Bu sabah kalktığımda ben ben miydim? Sanki biraz farklı gibiydim ama ben aynı ben değilsem, o zaman yahu ben kimim? Alice’in yolculuğu, elindeki saate bakarak hızlı hızlı yürüyen o tuhaf giyimli tavşanı görmesiyle başladı. Maceraları çok seven Alice’in, tavşanın peşinden gitmesi ve kendini her şeyin oldukça saçma olduğu bir dünyada bulması kaçınılmazdı. Yediği ve içtiği her şeyle birlikte boyunun bir kısalıp bir uzadığı yetmezmiş gibi Alice, bir de hayatında gördüğü en sıra dışı çay partisine katılmıştı. İyi de, her şey ne zaman bu kadar tuhaf bir hal almıştı?

KİTABIN YORUMU
#kitapyorumu #okudumbitti
Sevgili arkadaşlar sekiz yaşındaki minik bir kızın başından geçen maceraları okumak oldukça keyifliydi. İnanır mısınız, eserdeki diyalogların pek çoğu bana Küçük Prens’i hatırlattı. Biraz daha ters bir bakış açısıyla. Küçük prensin karşılaştığı kişiler genellikle hayatın olumsuz yanlarında boğulup giden insanlardı. Ve küçük prens onlarla konuşarak hem doğruluğu hem de umudu aşılıyordu. Alice hikâyesinde ise karşılaştığı kişiler çoğunlukla Alice’in öğrendiği dogmatik kalıpları yıkıyor, farklı düşünmesini sağlamak için bilinen doğruları ters matematik ile izah ediyor. İki kere ikinin beş etmesi gibi bir durum söz konusu! Eserin içindeki maceralara gelirsek; ilk kitap olan Alice Harikalar Diyarında, Alice konuşan hayvanlarında olduğu, iskambil kâğıtlarının insansı formlarıyla tanışıyor. Kartların sahip olduğu özelliklerde bu kişilerin karakter özelliğine dönüşüyor. İkinci kitap olan Aynadan İçeri’de ise Alice satranç taşlarının insansı yapısıyla tanışıyor. Tabii ilk etapta bir çocuk olarak şaşırıyor. İkinci hikâyede tıp bir satranç oyunu gibi devam ediyor. Atlar karşılaşıp düello yapıyor, şah kaçıyor gibi. Muhtemelen yazar hem iskambil oyunlarında hem de satranç oyunun da oldukça iyiydi. Ve harikalar diyarını dizayn ederken bu kişi materyalden yararlandı. Okulda dersleri nasıldı bilmiyorum ama matematiği çok iyi olmalı. Kitabın sonuna doğru yazarın masalı okuyacak minik çocuklara da hoş bir mektubu var. Vizyon sahibi biri olarak geleceğin çocuklarının hayallerinin ölmemesi için temenni de bulunuyor.
Ayrıca çevirisini, içindeki karakalem çizimleri ve ciltli baskını çok beğendim. Malum dünya klasikleri arasında olduğundan hangi yayınevinden alsam bilememiştim. Ama güzel bir yayınevi seçtiğim için mutluyum. Hem çocuklara hem de çocuk ruhunu canlı tutanlara ısrarla tavsiye ederim. 

0 yorum:

Yorum Gönder