12 Aralık 2017 Salı

Baskı Altındaki Çocuklar (Yorum) - Karen Sullivan


KÜNYE

Kitabın Adı: Baskı Altındaki Çocuklar
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Karen Sullivan
Yayınevi: Kariyer Yayınları
Sayfa Sayısı: 320
Baskı Yılı: 2002

TANITIM BÜLTENİ
Bugünün çocukları daha önce hiç olmadığı kadar yoğun stres altında. Geniş kapsamlı ve güvenilir bilgiler içeren bu kitap, çocuklarımızı etkileyen gerçek problemlere vurgu yapmakta ve onların yaşamlarını nasıl daha dengeli, sağlıklı ve mutlu yapacağımıza dair temel öneriler sunmaktadır.
Baskı Altındaki Çocuklar; geniş kapsamlı, tamamen kanıtlarla desteklenmiş, çocukların karşılaştıkları baskıları tam olarak anlatan ve çocukların temel gerçeklik olan yaşama adapte olmalarına yardımcı olacak metodları gösteren bir kitaptır. Bu kitap; ebeveynler, öğretmenler ve çocukların gelişiminden sorumlu herkes için mükemmel bir kaynaktır.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Arkadaşlar kitap sadece çocukların değil onların etrafında dönen dünyaya da odaklanıyor. İlk bölümde çocukların psikolojik etkilerle baskı altına alınması anlatılıyor. Özellikle de çocuğunun iyiliği için farkında olmadan ona zarar veren anne baba profili var. Tüketim ya da teknoloji çılgınlığa tutulmuş anne babalar ise en büyük zararı veriyor. Tüketebilmek için çok çalışmaları gerekiyor. Doğal olarak çocukları yalnız büyüyor. Birazda savunmasız büyüyorlar. Çünkü yazar bir çocuğun gelişmesinde, olgunlaşmasında anne babasının ilgisinin, desteklemesinin ve çocuğunu dinleyip neye ihtiyacı olduğuna dikkat etmesinin önemini vurguluyor. Daha sonraki bölümlerde yoğun strese maruz kalan çocukların adrenalin dengesinin bozulmasına, bozulan dengeyle birlikte çocuktaki aktivitesini sağlayan hormonların azalması sonucunda söz dinlemez, sinirli ve huysuz çocukların doğasına dikkat çekiyor. Araştırmacı yeme içmemizin hormonlarla, hormonlarında psikolojimiz üzerindeki etkisi oldukça fazla, dolayısıyla kan şekerini aniden çıkarıp indiren fabrika ürünü gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor. Toplumuzda sahte şeker olarak da bilinen bir durum aslında. Sadece çocukların değil, yetişkinlerinde bu hususa önem vermesi lazım. Çünkü ani çıkıp, inen kan şekeri kalp krizlerine, yüksek tansiyona ve tip iki şekerin başlamasına neden olabiliyor. Bu bölümü okurken aklıma Canan Karatay gelmedi desem yalan olur. :) Kadın haklı, arkadaşlar.
Eserin son bölümlerinde değişimi süreci için pek çok tavsiye bulunuyor. Çiçek tedavileri, homoepati, akupunktur, masaj ve meditasyon gibi. Hele çocuğunuzu daha iyi tanıyabilmeniz için koyulan testleri yapmanızı kesinlikle öneririm. İşin özün size yenilikler ve farklılar katacak bir kitap. 

0 yorum:

Yorum Gönder