29 Kasım 2017 Çarşamba

Varoluşun Keşfi (Yorum) - Dr. Rollo May


KÜNYE

Kitabın Adı: Varoluşun Keşfi
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Dr. Rollo May
Yayınevi: Okuyanus Yayınları
Sayfa Sayısı: 228
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
Rollo May, kitabına bir tespitle başlıyor: "İçinde yaşadığımız çağda bir paradoksla karşı karşıyayız. Radyo, televizyon ve uydulardan âdeta bardaktan boşanırcasına yağan bilginin hiç bu kadarını görmemiş, kendi varlığımıza dair hiç bu kadar büyük bir içsel belirsizlik yaşamamıştık. Nesnel hakikat arttıkça, içsel netliğimiz de o kadar azalmakta."
Varoluşumuza ilişkin algımızın karmaşıklaştığı bu çağda, ona nasıl ulaşacak, anlamını nasıl kavrayacağız? Hümanist psikiyatrinin öncü isimlerinden Rollo May, dikkat çektiği tehlikenin, tam tersini, var olmayı ön plana çıkardığına inanıyor ve ekliyor: "İnsan denilen yaratıklar hâlâ merak eden, bir sonatla kendinden geçen, sembolleri bir araya getirip şiirler oluşturarak yüreklerimizi neşelendiren, büyük bir hayranlık ve huşuyla gün doğumunu seyreden bireylerdir. Tüm bunlar var olmanın belirtisi ve okuyacağınız sayfalardaki savların da temelidir."
Varoluşun Keşfi, kaosun içinde yitirdiğimiz ve her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz varlığımıza ulaşmada yol gösteren, bilimsel, anlaşılır ve zekâ ürünü bir kitap.
"Varlıktan söz açmak çok mu fazla açık vermektir ya da fazla mı samimi, fazla mı derinliklidir? Varlığımızın üstünü örtmekle aslında yaşamda en çok keyif almış olduğumuz şeyleri kaybediyoruz. Zira varlık duygusu en derin, en temel sorularla iç içedir: Sevgi, ölüm, kaygı ve önemsemeye dair sorular..."

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar her yazarın bir anlatım dili bir de değindiği noktalar vardır. Kimi meslek kimi de merak gereğidir. İşte hem meslek hem de merak gereğini kendini psikoloji dünyasına adamış Dr. Rollo May. Bu eserinde de varoluşun psikoterapide, yaşamda nerede durduğunu irdeliyor. Öncelikle varoluşun ne olduğuna değinmek istiyorum. Aslında kısa bir açıklaması var. Söyleyince doktorun neyden bahsettiğini daha iyi anlayacaksınız. Hani "Carpe diem" var ya, yani anı yaşamak, işte var olduğumuz o an varoluşun ta kendisi oluyor. Örneğin; biriyle tanışırsınız, işin aslı o an da o yerde olduğunuz için tanışmışsınızdır onunla. O an ki varlığınız ve yaşadıklarınızdır önemli olan. Dr. Rollo May'de psikoterapi da gelen kişiyi sadece dışarıdan bir gözlemle hasta olarak değerlendirmemin yanlış bir yöntem olduğunu söylüyor. Çünkü o anda, terapi odasında olan kişi kendi varoluşunu yaşarken onun varoluşunu televizyon izler gibi değil, onunla aynı havayı solur gibi görmeliyiz. Tabi bahsettiği bu hususu normal yaşamla da özdeşleştiriyor ve diyor ki "İlişkinin özü, birbiriyle karşılaşan iki kişinin de değişmesinde yatar." Varoluşu da üç bölüme ayırıyor. Tıpkı üç ayrı açıdan, üç ayrı kamera ile bakmak gibi.
Kitabın çevirisini beğendim arkadaşlar. Bence psikoloji alanın dışındaki kişilerde okuyabilirler. Bari tavsiye edeyim değil mi :)

0 yorum:

Yorum Gönder