13 Kasım 2017 Pazartesi

Doğu Ekspresinde Cinayet (Yorum) - Agatha Christie


KÜNYE

Kitabın Adı: Doğu Ekspresinde Cinayet
Kitabın Türü: Polisiye
Yazarı: Agatha Christie
Yayınevi: Altın Kitaplar Yayınevi
Sayfa Sayısı: 254
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemez durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağ salim trende olduğu anlaşılır. Ancak, defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Sonunda, trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular, cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar romanı okurken aklıma gelen soru şuydu, acaba planmış bir cinayette mi, yoksa duruma göre gelişen bir cinayette mi katili bulmak daha kolay? Eserin sonuna doğru bu sorumun yanıtını aldım.
Öncelikle bazı kaynaklardan Agatha Christie'nin Doğu (şark olarak da geçiyor) Ekspresinde Cinayet romanını İstanbul'daki Pera Palas otelinde yazdığını okudum. Hatta #tempotraveldergisi 'nin son bahar sayısında bu durumdan söz ediliyor. Muhtemelen İstanbul'da geçirdiği günler yazarın hoşuna gitmiş ki, bir eserinde bahsetmiş. Tabi eserin içinde İstanbul'un çamurlu sokaklarından ve doğunun yapısından da söz ediyor. Herhalde birçok yabancı İstanbul'u özüyle değerlendiremiyor. Ama biz nedense yazarın bir eserinde İstanbul'dan bahsetmesine seviniyoruz o ayrı konu.
Gelelim konusuna; uzun yıllar önce (ne kadar zamandan söz edildiği belli değildi) Albay Armstrong diye bir asilzadenin başına acımasız bir olay gelir. Küçük kızı kaçırılmış, fidyeyi verdiği halde öldürülmüştür. Yaşadıklarına dayanmayan albayın karısı ikinci çocuğunu erken doğurur. Fakat çocukta anne de yaşamaz. Ardından albay intihar eder. İşte doğu ekspresinde bu kötü olayın asıl müsebbibi vardır. Katil yaptıklarından dolayı birilerinin peşinde olduğunu bilir ve tahmin ettikleri de trenin kara saplandığı gece cereyan eder. Bıçaklanarak öldürülen katili kim öldürmüştür. İlk önce dedektif Hercule Poirot kompartımandaki herkesi sorguya çeker. Fakat ilk etapta bir sonuç elde edemez. Çünkü herkes birbirinden farklı yanıtlar vermektedir ve herkesin olay gerçekleştiği zaman yanında bir şahidi vardır. Ama dedektifimizin gözünden hiçbir şey kaçmaz.
Romanın sonuna kadar büyük heyecanla okudum. Finalde ortaya çıkan katil beni pek şaşırtmadı. Tahmin ettiğimi söylemem lakin geriye başka seçenek kalmadığı için zorunlu bir sonuç oldu diyebilirim. Okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. ;)

0 yorum:

Yorum Gönder