8 Kasım 2017 Çarşamba

Annem ve Hayatın Anlamı (Yorum) - Dr. Irvin YalomKÜNYE

Kitabın Adı: Annem ve Hayatın Anlamı
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Dr. Irvin Yalom
Yayınevi: Kabalcı Yayınları
Sayfa Sayısı: 319
Baskı Yılı: 2000

TANITIM BÜLTENİ
Nietzsche Ağladığında ve Aşkın Celladı gibi tanınmış kitapların yazan Irvin Yalom, bu kitapta psikoterapi ve hayatın anlamını arama çabasında kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri konu ediyor. Ölümünden birkaç yıl sonra düşlerine giren kendi annesi; ölümcül bir kansere yakalanmasına rağmen hayatın anlamını yitirmeyen Paula; çok sevdiği ağabeyini ilk gençlik yıllarındaki bir araba kazasında yitirmiş ve şimdi de beyin kanserine yakalanmış kocasının ölümünü yaşamakta olan duygusal olarak kenetlenmiş irene ve diğer yaşantılar.... Her biri terapinin pasif bir çözümleme sürecinden İbaret olmadığını, hastanın ve doktorun birbirini karşılıklı olarak eğittiğini ortaya koyuyor. Kitap boyunca, Yalom, kanser gibi 'ürkütücü' bir hastalığa sahip insanların kendi kendilerini iyileştirmeyi başarma güçlerinin yanısıra çağdaş tıbbın sınırlarını sergilemekten çekinmiyor. Anne ve Hayatın Anlamı, ölüm üzerine, insanın daha anlamlı yaşamak için verdiği kişisel mücadeleler üzerine derin gözlemler içeren bir kitap. 

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar Dr. Yalom'un okuduğum sekizinci kitabı. Tabi şu zamana kadar pek çok kitabını okuduğumdan anlatımı eski bir dostun sohbeti gibi geldi. Elimde okumam gereken birkaç kitabı daha var. İnşallah fırsatım bulursam okuyacağım. Bu eserin içerisinde altı tane psikoterapi öyküsü var. Hepsi de birbirinden ilginçti. İlk öykü #annemvehayatınanlamı doktorun kendi annesiyle olan ilişkisini, bu ilişkiye yüklediği anlamı ve annesinin hüzünlü kaderini konu alıyor. Bu öyküyü okurken önceki kitaplardaki bir detay geldi aklıma. Yabancı menşeli terapi yöntemlerinde daima bir yetişkinliğe adım atmak için özgürleşme sürecinden bahsediliyor. Yetişkin çağa eriştikten, yani on sekizden sonra kişinin kendi hayatını kurması, anne babasından bağımsız, onları müdahalesi olmaksızın bir rota belirlemekten ibaret. Etkili bir gelişim süreci, sadece tek sıkıntı bu sürecin takip edenlerin nedense psikoterapi almaya ihtiyaç duymaları. Hani Türkçe’ de bir söz var ya "Ne seninle ne de sensiz" aslında anne babalarının çocuklar üzerinde böyle bir etkisi var. Doktor bile bir yandan annesinden kopmak isterken diğer yandan onu şefkatine muhtaç olduğunu hissediyor kaç yaşında olursa olsun. Ayrıca bu gelişim sürecini bizim ülkemizdeki insanlardan örnek almaya çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü bu konu da kesinlikle başarılı değiliz. Öyle ki yabancı ülkelerdeki gibi on sekizden sonra kapıya koyan anne babalarımız yok. Doğal olarak bu yöntemi biz uygularken çarpık ilerliyor. Fazlasıyla hayatımızın içinde olan ebeveynlere sahibiz, esasında bunun hem avantajı hem dezavantajı var.
Ben anne babayla olan bağımız konusunda şöyle düşünüyorum; ister anne babanıza yakın yaşayın ister uzak, eğer istediklerinizi yapabiliyor, bu uğurda yer geldi mi onlarla yüzleşebiliyorsanız yetişkinliğe adım atıyorsunuz demektir. Çünkü sorunumuz olan ebeveynlerden fiziksel olarak uzaklaşmak onları aklımızdan çıkarmamız anlamına gelmiyor. Ve kitaptaki diğer beş hikâyenin temelinde de gene anne babanın etkileri görülüyor. Dr. Irvin Yalom'u okuyanlar zaten bilir. Hiç okumamış olanlar da tavsiye ederim. Psikoloji alanında dışındaki kişilere muhtemelen etkileyici gelecektir. 

0 yorum:

Yorum Gönder