21 Ekim 2017 Cumartesi

Üçüncü Kız (Yorum) - Agatha Christie


KÜNYE

Kitabın Adı: Üçüncü Kız
Kitabın Türü: Polisiye Roman
Yazarı: Agatha Christie
Yayınevi: Altın Kitapları Yayınevi
Sayfa Sayısı: 223
Baskı Yılı: 2014

TANITIM BÜLTENİ
Londra''da bir apartman katında yaşayan üç genç kızın birbirinden farklı meslekleri vardır. Kızlardan biri sanat galerisi yöneticisi diğeri yetenekli bir özel sekreterdir. Üçüncü kız ise... 
Hercule Poirot her zamanki gibi kakaosunu içerken üçüncü kız karşısına dikilip bir cinayet işlediğini söyler ve oradan uzaklaşır. 
Poirot bu olayın ardından genç kızı ve ailesini araştırmaya başlar. Bu arada genç kız ortadan kaybolmuştur. Gitgide karmaşıklaşan olaylar Poirot''yu cevapları bilinmeyen soruların peşine düşürür. 
Kız suçlu mu, masum mu ya da deli mi? Poirot''nun bu soruları cevaplandırabilmesi için sağlam kanıtlara ihtiyacı vardır...
"Birinci sınıf bir Agatha Christie romanı." 
- Sunday Telegraph- 

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Arkadaşlar her ne kadar gezmelerde de olsam okumak listemden taviz vermiyorum. Ve her fırsat bulduğumda okuyorum. Tabi normale göre yavaş yavaş okusam da keyfini çıkarıyorum. Elimde görmüş olduğunuz Agatha Christie'nin okumuş olduğum ikinci kitabı, malum Sherlock Holmes hikâyelerini okuduktan sonra hangi polisiyeyi okusam bana sade geliyor. Ama bu romanın sade olduğu anlamına gelmiyor, gerçekten "Üçüncü Kız" merak uyandırıcı bir kitap.
Meşhur Belçikalı dedektifimiz Hercule Poirot sahne de yani olayların tam ortasındadır. Günün biri sabahın erken saatlerinde zihni karışık Norma adında bir kız bürosuna gelir ve kendisinden yardım ister. Dedektif tam olayın ne olduğunu çözmeye çalışırken kız bir anda odasından çıkıp gider. Gördükleri karşısında oldukça şaşır. Kızın kendisini bulmasını sağlayan Bayan Oliver'a kızdan bahsedince dedektif romanı yazarı Bayan Oliver'da hikâyeye dâhil olur. Bu Bayan Oliver muhtemelen Agatha'nın kendisi. Neyse devamında ortadan kaybolan Norma'nın peşine ikisi de düşer. Ayrıca Norma bir cinayette işlemiştir fakat sebebi bilinmemektedir. Önce kızın hikâyesini ardından hippi sevgiliyle bağını ve en sonda ailesini araştırırlar. Fakat nedense bir sonuca varamazlar. Çünkü bütün karakterlerde bazı tuhaflıklar vardır. İşi detaylandırmak isteyen Hercule Poirot Norma'nın yatılı kaldığı okuldaki müdireyi bulur, kız hakkında eksik kalan bilgileri alır. Müdirenin verdiği bilgiler nedense kızın karakteriyle pek örtüşmemektedir. Peki, asıl suçlu kimdir? Romanın ilerleyen sayfalarında ikinci cinayeti kim işlemiştir? Bu soruların cevabını okuyan arkadaşlara bırakıyorum.
Hikâye öyle sürükleyiciydi ki, kitabı uzun aralıklarla elime alsam da kesinlikle hikâyeden kopmadığımı söyleyebilirim. Sadece dedektifin serinkanlılığı beni biraz düşündürdü. Daha heyecanlı bir yapısı olsaydı daha maceracı olabilirdi. Onun haricinde okumak isteyen varsa ya da elinde bu kitap olan varsa okumaları ısrarla tavsiye ederim. Çünkü üçüncü kızın kim olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. ;)

0 yorum:

Yorum Gönder