7 Ekim 2017 Cumartesi

Antik Dünyanın Yedi Harikası (Alıntı) - Aktüel Arkeoloji Dergisi


#dergiokumak #aktüelarkeolojidergisi #antikdünyanınyediharikası
ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
1.KEOPS PİRAMİDİ
Dünyanın yedi harikası arasından günümüze ulaşan tek eser olan Keops Piramidi, MÖ 2560-2551 yılları arasında Mısır firavunu Khufu adına bir anıtsal mezar olarak inşa edilmiştir. Keops Piramidi, 20. yüzyıl başlarına dek, dünyanın en büyük insan yapımı eseri olarak kabul edilmiş ve yükseklik rekoru 4000 yıl boyunca kırılamamıştır.


ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
2.BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ 
MÖ 7. Yüzyılda Kral II. Nabukadnezar tarafından Medli eşi için yaptırıldığı düşünülen Asma Bahçeleri’nin varlığı üzerine henüz kesin bulgular bulunmamakla birlikte, bahçelerin Babil yerine Asur’luların kenti Ninova’da olabileceği öne sürülmektedir.
ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
3.EFES ARTEMİS TAPINAĞI
Tanrıça Artemis’e adanan görkemli tapınak üç ayrı yapım evresinden oluşmaktadır. MÖ 7. yüzyılda yapılmış bir sunak, daha sonra bunun üzerine inşa edilmiş bir tapınak ve on olarak da yangın geçiren tapınağın üzerine inşa edilen, tamamı mermerden yapılmış, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı.


ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
4.OLYMPİA’DAKİ ZEUS HEYKELİ
Şair Kallımakhus’a ait bir şiire göre, kaidesi hariç 25 kübit (yaklaşık 11.5 metre) yüksekliğinde olan heykel, dönemin ünlü heykeltraşlarından Pheidias tarafından MÖ 5. Yüzyılda yapılmıştır. Olympia’daki Zeus Tapınağı içerisine yerleştirilen görkemli Zeus heykelinin yapımında fildişi ve altın kullanılmıştır.ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
5.HALIKARNASSOS’DAKİ MOZOLE
Pers strabı Mausolos adına Halikarnassos’ta MÖ 4. Yüzyılda inşa edilmiş olan Mozole, Halikarnassoss’taki Ares (Mars) Tapınağı ile Labruanda’daki Zeus Tapınağı projelerinde de görev yapan Pytheos adındaki bir mimar tarafından inşa edilmiştir.


ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
6.RODOS HEYKELİ
Antik çağ kaynaklarında 70 kübit yani yaklaşık 30-35 metre yüksekliğinde olduğu söylenen, Güneş Tanrısı Helios’a adanan devasa tunç heykelin bacakları açık bir şekilde, Mandraki Limanı’nın girişi üzerinde konumlandığı düşünülmektedir.ALINTI:
Antik Dünyanın 7 Harikası
7.İSKENDERİYE FENERİ
Antik Dünyanın Yedi Harikası’na en son eklenen yapı, Mısır Deltasının batı kıyısındaki Pharos Adası’nda inşa edilen ünlü İskenderiye feneri’dir. Yüksekliğinin 100 metreyi aştığı düşünülen yapı, yapılışından yıkılışına kadarki dönemin en yüksek yapısıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder