18 Ağustos 2017 Cuma

Tempo Travel Dergisi (Alıntı) - Çorum


#tempotraveldergisi #gezirehberi #gezikitapları #çorum
Arkadaşlar bu ay aldığım Tempo Travel dergisinin yaz sayısında iki tane kitap eki vardı. Biri görselde gördüğünüz Çorum. 
Alıntı:
11’inci yüzyıldan itibaren Anadolu’nun Türk-İslam coğrafyası haline gelmesiyle birlikte Çorum’un tarihi ve kültürü daha da çeşitlenmiş ve zenginleşmiştir. Günümüzde ise kültürel ve tarihi birikimini modern şehircilik anlayışıyla birleştiren şehrimiz, dünyanın dört bir yanındaki tarihçilerin, arkeologların, müteşebbislerin, sanatkârların, eğitimcilerin akınına uğrayan bir yer haline gelmiştir. Tarım, sanayi alanlarında da önemli bir ivme yakalayan ilimiz, turizm sahasında gösterdiği gelişim ile Anadolu’nun önemli turizm merkezlerinden birine dönüştü.


Sanırım bundan sonraki gezmek istediğim yer belli oldu arkadaşlar 
ALINTI:
Hitit başkenti Hattuşa
Hititler, günümüzden yaklaşık 4 bin yıl önce Anadolu’nun büyük bir bölümüne hâkim olmuş ve Anadolu tarihine ışık tutan çok önemli miras bırakmışlardır. Bu miras gün yüzüne çıktıkça şehrimizin tarihi ve kültürel zenginliği de açığa çıkmaktadır. 
Çorum’daki en önemli antik merkez, hiç şüphesiz Hattuşa (Boğazköy). Ankara-Çorum istikametinde ilerlerken, Sungurlu’yu hemen geçtikten sonra karşınıza çıkan Hattuşa tabelası, sizi tarihin bu önemli merkezine yönlendiriyor. Örenyeri, otobana yaklaşık 30 kilometre mesafede. Hattuşa, ziyaretçilerini, aslına uygun kerpiçten yapılmış uzun bir blokla karşılıyor.


Tarihi yapıları minik bir ziyaret 
ALINTI:
Altı Kilometrelik Surlar
Hattuşa, Hitit İmparatorluğu döneminde, yüksek kulelerle desteklenen yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda surlarla çevriliymiş. Şehrin farklı semtlerine giriş, surlara açılmış anıtsal kapılardan sağlanıyordu. Büyük bölümü günümüze kadar epey sağlam gelmiş, dış yüzünde aslan yontuları bulunan Aslanlı Kapı ve iç yüzünde silahlı tanrının bulunduğu Kral Kapı, bunların en önemlileri. Şehrin bulunduğu tepenin üst noktasındaki Yer Kapı, Hattuşa’nın en ilginç kalıntılarından. Şehrin surları, burada 20 metre yüksekliğinde yapay bir sırt üzerinden geçiyor. Kesik piramit biçimli bu oluşumun en üstünde, ortada yer alan Sfenksli Kapı ve bunun hemen altında Hattuşa’nın bugün içinden geçebilen tek tüneli var. 71 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğindeki tünelden geçilerek sur dışına çıkılıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder