14 Ağustos 2017 Pazartesi

Sherlock Holmes, Dörtlerin İmzası (Yorum) - Sir Arthur Conan Doyle


KÜNYE

Kitabın Adı: Dörtlerin İmzası, Sherlock Holmes
Kitabın Türü: Polisiye Roman
Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Yayınevi: Ren Kitap
Sayfa Sayısı: 208
Baskı Yılı: 2017

TANITIM BÜLTENİ
“Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.” -Sherlock Holmes- “Bir şark rüzgârı geliyor, Watson. (...) Öyle bir rüzgâr ki İngiltere’de böylesi esmedi. Soğuk ve acı bir rüzgâr bu Watson ve birçoğumuz bu rüzgârın karşısında çürüyüp gideceğiz. Fakat yine de Tanrı'nın rüzgârı bu; fırtına dindiğinde, güneşin altında daha temiz, daha güzel ve daha güçlü bir toprak yatacak.”Dörtlerin İmzası Sir Arthur Conan Doyle’un bir ay içerisinde yazdığı ve kitap haline getirmeden önce öyküler halinde dergide yayımladığı ikinci Sherlock Holmes romanı. Doyle, diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da okurları soluk soluğa bırakıyor. “Varoluşun sıkıcı rutininden tiksiniyorum. Zihinsel heyecan burnumda tütüyor.”

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar Sherlock Holmes'a veda ederken böyle hoş bir konsept hazırlamak istedim. Bu hikâyede diğer hikâyeler gibi harikaydı. Gerçi Sherlock Holmes'un okuduğum son kitaplarından olduğu için az çok yazarın izlediği yolu doğal olarak tahmin ediyorum. Tabi toplam 60 hikâye okuduğumdan tüm hikâyeler gündelik hikâyelermiş gibi gelmeye başladı. Kitabın adı aslında pek çok şeyi anlatıyor fakat ben kısaca değineyim.
Ortada kaybolmuş bir Agra hazinesi, iki de ceset var. Gemici babasını çocukluğundan beri görmeyen Bayan Morstan bir gün öldüğü haberini alır lakin babasının cesedini bir türlü bulamazlar. Aradan on yıl geçer ve bu süre zarfında Bayan Morstan'a gizemli mektuplarla birlikte bir takım mücevherler gelir. Malum hem bu gizemli mektup ve hediyeleri hem de babasının sır ölümünü merak eden Bayan Morstan Sherlock Holmes'a başvurur. Bildiğiniz gibi ortada bir hazine varsa mutlaka peşinde de birileri vardır. Peki, bu kişiler kim diye soracak olursanız, Jonathan Small, Muhammed Sigh, Abdullah Khan ve Dost Ekber'dir. Kendilerine "Dörtler" derler. Agra hazinesi almak için yemin ederler. Artık hikâyedeki adları "Dörtlerin İmzası"dır.
Devamını uzun uzadıya anlatmak istemiyorum. Belki okuyan olur, hevesi kaçmasın. Bu hoş hikâyeye ve Sherlock Holmes'a veda ettiğim için oldukça hüzünlüyüm. Kim bilir belli bir zaman sonra tekrar okumak isterim, bilemiyorum. Ama şimdilik Sherlock Holmes’un adı geçen hikâye ya da romanları okuyacağım inşallah. Sherlock Holmes ile tanışmayan varsa bir an önce tanışmalarını tavsiye ederim. Çünkü polisiyede harika bir macera ve heyecan sizleri bekliyor. 

0 yorum:

Yorum Gönder