6 Ağustos 2017 Pazar

Gizemli Psikoloji (Yorum) - Osho


KÜNYE

Kitabın Adı: Gizemli Psikoloji, Varlığın Bilinmeyen Yönleri
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Osho
Yayınevi: Ganj Yayınları
Sayfa Sayısı: 201
Baskı Yılı: 2015

TANITIM BÜLTENİ
İnsan derin sırlar barındıran uçsuz bucaksız bir varlık alanıdır. Batı'nın yaklaşımı psikolojiyi ölçümleyebildiği sınırların içerisine hapsetme eğilimindedir. Oysa Doğu Bilgeliği'nde binlerce yıldır insan, ezoterik, mistik ve gizemli boyutlarıyla sürekli yeniden keşfedilen bir harikalar diyarıdır.
İnsanı bir okyanus gibi düşünecek olursak, Batı Psikolojisi sadece yüzeydeki dalgalar ve hareketlerle, en fazla ışığın erişebildiği birkaç metre derinliğe dışarıdan bakmakla yetinir. Doğu'da ise bilgeler o okyanusun en karanlık ve en derin noktalarına kadar inerler. İndikleri derinliklerde buldukları her şey aslında TÜM OKYANUSA aittir. 
Bilgi ve bilgelik arasındaki ayrım okyanusu yüzeyden ve kıyıdan inceleyip onu araştırmakla okyanusun kendisi olmak ve derinliklerine inip onu tecrübe etmek arasındaki farktır.
Gizemli Psikoloji, insan varlığının en derin ve en gizemli noktalarına ilişkin olarak bir BİLGE tarafından aktarılan BİLGELİKLE dolu. OSHO, okyanusun en derin ve en keşfedilmemiş yerleri hakkında ilk elden bilgileri bizlere bu kitapta sunuyor… Kitapta açımlanan gizemler arasında şu başlıklar var:
-Meditasyonun Sırları
-Ruhsal Devrim 
-Rüyaların Psikolojisi
-Yedi Bedeni Aşmak 
-Mantığın Ötesi
-Seks, Sevgi ve Duanın İlahi Boyutları
-Bilgi İnsanı Nasıl Yanıltır?
-Gelişmeyi Engelleyen Ezoterik Oyunlar
Kendi varlığının derin boyutlarını keşfetmek isteyen herkesin başucundan ayırmayacağı bir kitap Gizemli Psikoloji. Kendi derinliklerindeki sırlara vâkıf olmak ve böylelikle tüm okyanusu bilmek isteyenler için önemli bir kaynak.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Arkadaşlar bu Osho'nun okuduğum beşinci kitabı, Kadın-Erkek-Çocuk serisi gibi geneli kapsamıyor diyebilirim. Bütün kitaplarında aklıma takılan bir soru bir kitabı da okurken aklıma geldi. Osho dünya da hiç bir otoriteye kapılmamızı söylüyor. İyi de kendisinin bu söylediğini kabul edersek, bu da bir otoriteye giriyor. Eğer onu dinlemezsek kitabın anlamı kalır mı? Örneğin; kitapta Freud ve Jung’ın geliştirdiği psikolojik ekolün yararsız olduğundan bahsediyor ve kendi inancındaki ruhani yolcuğu tavsiye ediyor. Ama onun inancındaki yolculukta bir ekol olduğundan bence kendisiyle çelişiyor.
Benim takıldığım noktaları bir kenara koyarsak; kitap güzel. Varlığın bilinmeyen yönlerini yani metafizik âlemi anlatıyor. Bir yoga çeşidi olan Kundalini Yoga'dan ve etkilerinden bahsediyor. Siz için bir alıntı paylaşayım. "Kundalini insan bedenin ve ruhunun odaklanmış enerjisidir." Aslında bedenin ve ruhun odaklanmış enerjisine huşu içinde namaz kılan insandan girer. Zaten Osho'da her şeyi tekrar eden bir zihnin ya da düşüncenin yer almadığı odaklanmış faaliyete Yoga diyor ki, siz yogayı istediğiniz açıdan değerlendirebilirsiniz.
Yoganın haricinde kitapta "Rüyaların Psikolojisi" diye bir bölüm var. Oldukça ilgi çekiciydi. "Biz yedi tane bedene sahibiz: fiziksel, eterik, astral, zihinsel, ruhani, kozmik, nirvanik. Her beden kendi rüya tipine sahiptir. Batı'da fiziksel beden bilinç, eterik beden bilinçaltı ve astral beden de kolektif bilinçaltı olarak bilinir." Alıntının devamında tek tek bu bedenlerin özelliklerinden ve o bedenleri nasıl geçip nasıl nirvaya ulaşılacağını anlatıyor. Fiziksel dediği vücudumuz, eterik dediği ruhumuz veya kişiliğimiz bütünü oluyor. Bir kişi öldüğünde fiziksel beden hemen, eterik beden yani ruhani bedense on üç gün sonra ölüyormuş. Ya da çok ciddi bir hastalığa yakalanıyorsak hasta olan fiziksel bedenimiz değil, eterik(ruhani) bedenimizmiş. Bu da kanserin nedenini psikolojik olarak açıklamamızın başka bir versiyonu diyebiliriz arkadaşlar. O yüzden hasta olmadan önce ruhumuzu arındırma ve onu iyi korumalıyız.
Son olarak hiç Osho'nun kitabını okumamış olan varsa şunu belirtmeliyim. Osho hiçbir dini otoriteyi kabul etmese de Hint inanışının bir kısmını kabul ediyor. Eğer kitabını okursanız dinleri bir kenara koymasına aldırmayın. Çünkü resmin içinde bir kişi dışarıdan kendini göremez. Aslında bende hangi ekol ve mantıkta kitap okursam okuyayım, yargılamadan, benimseyip yüceltmeden okuyorum. Size de bu bakış açısını tavsiye ederim. 

0 yorum:

Yorum Gönder