23 Ağustos 2017 Çarşamba

Dinle Küçük Adam (Yorum) - Dr. Wilhelm Reich


KÜNYE

Kitabın Adı: Dinle Küçük Adam
Kitabın Türü: Psikoloji
Yazarı: Dr. Wilhelm Reich
Yayınevi: Payel Yayınları
Sayfa Sayısı: 154
Baskı Yılı: 2009

TANITIM BÜLTENİ
Binlerce yılın bakış açısından görebiliyorum seni, binlerce yıl geçmişten
ve binlerce yıl gelecekten bakıyorum sana.
Kendinden korkma duygundan kurtulmanı istiyorum.
Daha mutlu ve daha insana yaraşır bir yaşam sürmeni istiyorum.
Kasılmış bir beden yerine, canlı, yaşayan bir bedenin olsun istiyorum;
çocuklarından nefret etmek yerine onları sevmeni, karına, 'evlilik gereği' işkence yapmak yerine onu mutlu etmeni istiyorum.
-Wilhelm Reich-

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar düşünce kitapları daha fazla okuduğumdan doğal olarak romanlara göre daha çabuk bitiyorlar. Bende hazır bitirmişken yorumunu sizlerle paylaşayım dedim.
Kitabı ilk okumaya başladığımdan zihnimde bir türlü bir yere oturtamadım. Dr. Wilhelm Reich Acunsal Yaşam Enerjisi Kurumu'nun üyelerinden ve o dönemde Sigmund Freud olduğu gibi kendisine de cinsel tezleri konusunda karşı çıkılmakta ve pek çok gazete, dergi ve makalelerde yerin dibine sokulmaktadır. Eser "Dinle Küçük Adam" diye başlar, yazar ilk önce küçük adama dünyayı tanıtır. Tabi bu küçük adam tanımlamasında da bir kinaye vardır. Küçük adam derken bir yandan karşısındakinin içindeki çocuğa diğer yanda da yaptıkları kötülüklerle küçülen tüm insanlara hitap etmektedir. Kendisine yapılan ağır hakaretleri de gene aynı üslupla eleştirmekte ve hakaretlerin yapanların aslında insan doğası hakkında hiçbir şey bilmedikleri iddia etmektedir. Dr. Reich'in tavsiyelerinden küçük kadınlarda nasibini alır. Dinle Küçük Kadın diyerek dönemin kibirli, duygusuz ve bilgisiz kadınlarını da eleştirmektedir. Doktor çalışmaları yürüttüğü Almanya'da patlak Hitler belasına da insanlığın vebası diye seslenmektedir.
Yazarın elimde "Kişilik Çözümlemesi" ve "Kanser" adıyla iki kitabı daha var. Ve dinle küçük adam diyerek hem kitabına hem de kanserin muhtevasına değiniyor. Anlayacağınız psikolojik, felsefik ve politik düşünen bir doktorla karşı karşıyayız. Ben keyifle okudum arkadaşlar. Ama psikolojiyle ilgilenmeyenlere tavsiye edemiyorum, çünkü sıkılabilirler. Gene de merak edenler için "Dinle Küçük Adam" harika bir başlangıç olabilir. Birkaç alıntıyla sizi baş başa bırakıyorum. ;)
ALINTI:
Sevgi, çalışma ve bilgi yaşamımızın tükenmez kaynaklarıdır. Öyleyse, yaşamı onların yönetmesi gerekir. Wilhelm Reich
Dinle küçük adam, belli bir amaca varmak için her türlü aracın, aşağılık ve alçaklıkların, çirkin yöntemlerin bile geçerli olduğunu sanıyorsun. Yanılıyorsun; Amaç, ona varmak için yürüdüğün yoldur. Bugün attığın her adım, senin yarın ki yaşamındır. Hiçbir amaca, kötü ve aşağılık yöntemlerle varılmaz. 

0 yorum:

Yorum Gönder