9 Temmuz 2017 Pazar

Tempo Travel Dergisi (Alıntı) - Muğla


Arkadaşlar gezi rehberimin ikinci gününde en çok gezip görmek istediğim yerlerden biri olan Muğla'yı inceleyeceğim. 
Tanıtım:
Türkiye’nin güneybatısında yer alan, Ege ve Akdeniz kesiştiği noktadaki Muğla’ya yaratıcının eli bonkörce değmiş. Dünya çapındaki kristal koylar; mavi bayraklı plajlar ve Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Dalyan ve Milas gibi cennet tatil destinasyonları burada.


En Eski İnsan Yerleşimi: Kaunos
Bu düş dünyasında bilinen en eski insan yerleşimi kuruluşu MÖ 10’uncu yüzyıla kadar uzanan Kuanos antik kenti. Rodos Adası’nın karşısında ve Doğu Akdeniz ile Batı Akdeniz’i birbirine bağlayan antik deniz yollarının kilit noktasında bulunan Kaunos, ilk çağın en önemli liman kentlerinden biriydi.

Gladyatörlerin Şehri: Stratonikeia
Ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti olarak bilinen Stratonikeia, günümüzde Yatağan sınırları içinde yer alıyor. Genç tunç çağından günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olan kent, arkaik, Klasik Yunan, Helenistik, Roman, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden.


KIZKUMU ALINTI:
Huzurlarınızda, Hisarönü Körfez’inin en görülesi duraklarından Orhaniye. Körfeze gelen yatlar buraya mutlaka uğruyor, çünkü Orhaniye’de deniz her daim çarşaf gibi. Koyu çevreleyen çam ormanının yeşil rengi suya vuruyor ve deniz sadece buraya özgü bir renge bürünüyor. Ama denizin üzerinde yürüyor hissi yaratan Kızkumu, bütün rolü çalıyor. Efsaneye göre, sevgilisine ulaşmak isteyen bir genç kız eteğine kumları koymuş ve denizi doldura dolura ilerlemiş. Ama kum yetmemiş ve kızcağız oracıkta boğulmuş.

0 yorum:

Yorum Gönder