27 Temmuz 2017 Perşembe

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2 (Yorum) - Talha Uğurluel


KÜNYE

Kitabın Adı: Tarih Tıbbı Konuşturdu 2
Kitabın Türü: Tarih ve Tıp
Yazarı: Talha Uğurluel, Muammer Aytekin
Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa Sayısı: 240
Baskı Yılı: 2015

TANITIM BÜLTENİ
Tarihte yaşanmış birçok gizemli olayı tıp bilimiyle açıklamak amacıyla başlanan "Tarih Tıbbı Konuşturdu" serüveni ikinci cildiyle hızını kesmeden devam ediyor. Tarihi sevdiren adam Talha Uğurluel ve tıp doktoru Muammer Kayatekin, yüzyıllardır neden ve sonuçları merak edilen birçok tarihî olayı, tıbbî arka planlarıyla anlatıyor. 
-Semud kavminin başına gelenler! Yüksek ses insan öldürür mü?
-İlkçağdan günümüze Maraton; çatlayıncaya kadar koşmak ölüm sebebi midir?
-Zehir insan vücudunu nasıl etkiler?
-Kılıçlardaki kan oluklarının sırrı nedir?
-Tarihten bugüne maden kazalarında insanlar neden ölüyor?
-Osmanlı Delileri; insan eli silah haline gelebilir mi?
-Sultan Abdülaziz intihar mı etti, öldürüldü mü?
-Mustafa Kemal Atatürk zehirlendi mi?
-Hitler'in tıbbi savaş hileleri nelerdi?
Birçok esrarengiz olayın ve sırlı ölümün ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen… 

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar kitabı beğenerek ve büyük bir keyifle okudum. Hem tıbba hem de tarihe karşı yoğun bir ilgim olduğu için bu derece beğenmiş olabilirim. Birde anlatılan tarihle ilgili görsellerin olması hayal dünyama farklı pencereler kattı. Eserin birincisi kadar bu kitabı da oldukça iddialı buldum, değindiği tarihi kısımlar açısından. Kitabın içeriğine geçmeden evvel bir noktaya vurgu yapmak istiyorum. Herkes istediği yazarı okuyabilirim lakin o yazar hakkında ipe sapa gelmez şeyler söylemek kesinlikle bence edebe aykırı. Beğenmeyebilirsiniz, tarihi başka bir yazardan da okuyabilirsiniz hatta kendi okuduğunu yazarı da tavsiye edebilirsiniz ama bin bir gayretle hazırlanmış bir eserin yazarını küçümsemek kimseye bir şey kazandırmaz. Hem bakalım o kitabı okuyan kişi sizin sahip olduğunuz duygularla mı okuyor? Aslında bu hususta söylenecek çok şey varda yorumuma geçmek istediğim için burada bitiriyorum.
Tarih Tıbbı Konuşturdu 2'de ilk konuda; Semud kavmimini her taraftan kuşatan sahya yani korkutucu sesten bahsediyor. Hangi yoğunlukta sesin insanı öldürüp öldüremeyeceğinden. İkinci konuda; Sara hastalığı ile Sare ismimin bağlantısını araştırıyor. Hz. Sare ile Firavun'un arasında geçenlere ilk defa okudum. Üçüncü konuda; maraton koşucularının çatlayana kadar koşunca neden öldükleri irdelenmiş. Dördüncü konuda; savaşlarda burun kemiğinin ve ense kökünü korumanın önemi. Beşince konuda; tarih boyunca durdurulamayan hastalık verem. Altın konuda; kılıçlardaki kan oluklarının sırrı. Yedinci konuda; tarihten bugüne maden kazanları ve ölüm nedenler. Sekizinci konuda; Osmanlı'da deliler. Dokuzuncu konuda; Kanuni ve Hürrem'in oğlu Cihangir neden öldü? Onuncu konuda; Sultan Abdülaziz intihar mı etti, öldürüldü mü? Bu konuyu hem Filinta dizisinde hem de tarih programlarında tartıştıkları için önceden biliyordum. On birinci konuda; Seyit Onbaşı 215 kiloluk topu nasıl kaldırdı? Yazarlar bu konuya tıbbı açıdan cevap verememişler sadece maneviyat demekle yetinmişler. Bana eksik geldi bu husus biraz. On ikinci konuda; Mustafa Kemal Atatürk zehirlendi mi? Bu sorunun yanıtı da bence oldukça makuldü. On üçüncü konuda; Hitler'in tıbbi savaş hileleri ki bu mevzu ile alakalı birkaç kitap okuyup belgesel izlemiştim.
Gördüğünüz gibi yazarların irdelediği suikastlar, sır ölümler ve esrarengiz olaylar var. Bence ondan fazla konudan birisi mutlaka ilginizi çekecektir. O yüzden hiç lafı uzatmadan hepinize okumanızı tavsiye ederim. ;)

0 yorum:

Yorum Gönder