14 Temmuz 2017 Cuma

Sherlock Holmes, Korku Vadisi (Yorum) - Sir Arthur Conan Doyle


KÜNYE

Kitabın Adı: Sherlock Holmes, Korku Vadisi
Kitabın Türü: Polisiye Macera
Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 268
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Zekice tahminleri ve akıl yürütme yeteneğiyle tanınan Dedektif Sherlock Holmes bu kez esrarengiz bir cinayetin gölgesinde gelişen olaylar zincirinin izini sürüyor. Bu zincirin ilk ve en önemli halkasında Holmes'un azılı düşmanı, yeraltı dünyasının önderi, dâhi Profesör Moriarty yer alıyor; aradaysa büyük ve bereketli bir vadiyi yıllardır korkuyla yöneten karanlık güçlerin oluşturduğu sayısız halkalar...
Sırlarla dolu bir ölümün ardındaki gerçeği ortaya çıkararak Korku Vadisi'nin üzerine çöken kara bulutu ortadan kaldırmak kolay olmayacaktır, ancak Sherlock Holmes sarsılmaz çıkarımları ve güçlü teorileri sayesinde bu halkaları birleştirmeye kararlıdır. Birbirinden farklı maceraların yer aldığı dört kitaplık serinin üçüncüsü olan Korku Vadisi'nde Sherlock Holmes hayranları yine heyecanın hiç dinmediği bir hikâyeyle buluşuyor.

Hayatta her şey bir döngünün parçasıdır, Profesör Moriarty gibi biri bile!
-Sherlock Holmes-

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar gene harika bir hikâyeyle karşı karşıyaydım. Bu romanın kurgusu da "Kızıl Dosya"daki masum ögeler barındırıyor. Ve yazarın anlatım tarzı da gene "Kızıl Dosya"daki gibi önce Sherlock Holmes ile Dr. Waston'ın vakayı çözüme kavuşturuyor, ardından da yakalanan suçlu başından sonuna kadar hayat hikâyesini ve işlemiş olduğu suça sebep olan koşullar anlatıyor. Bu romanlardan evvel diğer 5 kitaplık seriyi okuyunca aralarındaki hikâyeleri anlatış sırasının biraz farklı olduğunu gördüm. Doğal olarak ilk etapta adapte olmak oldukça zor geldi. Yine de klasik Sherlock Holmes hikâyelerinden biriydi.
Hikâyeye gelirsek; sonra ki 56 hikâyenin pek çoğunda var olacak Profesör Moriarty ile tanışıyoruz. Bence oldukça enteresan bir karakter! Detaylarına girip heyecanınızı kaçırmayayım. Ve severek okuduğum suçlumuz Jack Mcmurdo'nun yaşadığı yerden ayrılıp Kaliforniya'da bir vadinin yer aldığı şehre geliyor. Bir amacı vardır ama bu kimse bilmez. Kimseye de anlatmaz. Lakin sevdiği kadın tüm planlarını altüst eder. Hem sevdiğini hem de kendisini "Korku Vadisi" olarak anılan yerden kurtarabilecek midir? Cevabı romanın içinde! Sadece okuyanlar öğrenecek :)
Eserin polisiye heyecanın dışında bu hikâyede şunu da fark ediyorsunuz. "Büyük balık, küçük balığı yutar." Atasözümüzün bir kez daha ne kadar gerçekle örtüştüğünü görüyorsunuz. O yüzden elinde olanlara ve okumak isteyenlere ısrarla tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder