20 Temmuz 2017 Perşembe

Arka Kapak Dergisi Temmuz Sayısı - J. R. R. Tolkien


#dergiokumak #arkakapakdergi #temmuzsayısı
Arkadaşlar okuduğum felsefe kitabına ara verip bu ay aldığım Arka Kapak dergisini okumaya başladım. Sizinde gördüğünüz gibi bu ay ki dosya konusu J. R. R. Tolkien ve kitapları. 
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ'NİN ALEGORİSİ:
Yüzüklerin Efendisi’nin alegorisi, kötülük başkaldırmak üzeredir ve tam olarak hüküm sürebilmek için de yıllar önce kaybolan bir yüzüğü aramaktadır. Neyse ki Bilge Gandalf o yüzüğün nerede olduğunu bilir ve yüzüğün yok edilmesi için kötülüğe karşı daha önce birlikte savaşmış topluluklardan bir “kardeşlik” (direniş hattı) toplamayı başarır. Bu “kardeşlik”, kötülüğe karşı savaşacak ve yüzüğü yok ederek kötülüğün ilelebet hüküm sürmesinin önüne geçecektir.
Feyza Şener - Syf. 21


Bundan 63 yıl önce yine bir Temmuz günü, tam olarak 29 Temmuz 1954’te dünya muhteşem bir epik fantezi ile tanıştı. İngiltere’den dünyaya kısa sürede yayılan bu üç ciltlik roman, yüz milyonlarca kopya sattı, filmiyle de popüler kültürün ikonik bir malzemesi oldu. Güç, iktidar, kardeşlik, iyi-kötü mücadelesi, erdem, cesaret ve sınırları zorlayan linguistik yapısıyla Yüzüklerin Efendisi edebiyat tarihinin deniz fenerlerinden biri.


Sevgili arkadaşlar J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi hariç ( onu da izlediğim için) bütün kitaplarını okudum. Okumak isteyenlere mutlaka tavsiye ederim. Hele ki o kalın kitabı SILMARILLON elinde olan varsa mutlaka bu sayı ile birlikte okusun. 
Fantastik Edebiyatın Efendisi Tolkien;
J. R. R. Tolkien 1937 yılında Hobbit’i yayımladığında kimi eleştirmenler bu kitabın fantastik türde yazılmış sıradan bir çocuk kitabı olduğunu iddia ederken, kimileri de bunun edebiyat dünyasını sallayacak bir öncü sarsıntı olduğunu öngörmüştü. Tolkien’ın Bilbo Baggins’i çıkardığı yolculukta okur, sadece farklı krallıkları ziyaret etmekle kalmayacak, aynı zamanda şiirler ve mitolojik hikâyelerle donatılmış lirik bir şölen yaşayacak ve Orta Dünya’yı bir keşif edasıyla keşfedecekti.
İrem Uzunhasanoğlu - Syf. 26

0 yorum:

Yorum Gönder