10 Haziran 2017 Cumartesi

Sherlock Holmes, Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir (Yorum) - Sir Arthur Conan Doyle


KÜNYE

Kitabın Adı: Sherlock Holmes, Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir
Kitabın Türü: Roman
Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 352
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucunda elde edilir. Yetenekli bir akıl yürütücü beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü şey ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş bir tablodur. Sherlock Holmes

Bakış açını değiştirdiğinde, başta sana saçma görünen şeyler bile seni gerçeğe götürecek birer ipucu olabilir. Sherlock Holmes

Unutulmaz dedektif Sherlock Holmes'un keskin zekâsını kullanarak çözdüğü, birbirinden ilginç ve esrarengiz 12 hikâyenin anlatıldığı serinin son kitabı Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, suç dünyasına bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada yıllardır güncelliğini koruyan ve büyük ilgiyle okunan, toplam 56 hikâye ve 5 kitaptan oluşan bu seri, hayali kahraman Sherlock Holmes'a duyulan hayranlığı kat ve kat arttırmaya devam ediyor...

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar 5 kitaplık Sherlock Holmes hikâyelerinin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Hikâyeler çabucak bitmesin diye belirli aralıklarla okusam da 56 tane hikâye bitti. Maalesef ki, her şeyin bir sonu var. Sizde de olur mu bilmiyorum, genelde seri kitapları ya da böyle uzun hikâyeleri okuyup bitirdiğim zaman hüzünleniyorum. Sanki birlikte güzel günler geçirdiğim arkadaşımı kaybetmişim gibi. Sanırım kitapları yaşamıma fazla dâhil ettiğimden böyle duygulara kapılıyorum.
Gel gelelim 12 hikâyeden oluşan bu eşsiz kitaba. Malum emekliye ayrılan Sherlock Holmes Sussex'te bir çiftlik evi alır ve arıcılık yapmaya başlar. Kitabın içindeki kimi hikâyeyi Sherlock Holmes kendi kaleme almış, kimi hikâyeyi de Dr. Watson. Bir iki hikâyede yazar Dr. Watson'un Sherlock Holmes'a hissettiği negatif duygulardan bahsetmiş. İlk etapta biraz nankörce bulsam da sonra düşününce hiçbir insan aynı yoğunlukta yaşadıklarına yaklaşamaz. Birde karşınızdaki kişi dostluğu sadece onun yanında olmak ve herhangi bir özveride bulunmamak olarak algılıyorsa o zaman kendinizi kullanılmış bir araç gibi hissedebilirsiniz ki, Dr. Waston'da tam olarak böyle hissetmiş. Kim bilir belki de yazarı Sherlock Holmes yormuştur.
Çünkü ne kadar uzun yaşamak isterseniz isteyin. Mutlaka bir gün ölmeyi arzulayacaksınızdır. Aslında kitaptaki 12 hikâyede biraz yorulmuştu diyebilirim. Favori hikâyem "Sürünen Adam". Baştan sona kadar merak uyandırmıştı. Dilerseniz hikâyelerin isimlerini sizinle paylaşayım. Bakalım hangisi sizde merak uyandıracak?
"Şanslı Müşteri, Beyaz Asker, Mazarin Taşı, Üçgen Çatılar, Sussex Vampiri, Üç Garribed, Thor Köprüsü, Sürünen Adam, Aslan Yelesi, Peçeli Kiracı, Shoscombe Prensi, Emekli Boyacı"
Listeyi sıralayınca hatırladım. Sussex Vampiri'de fena sayılmaz. Sherlock Holmes okuyanlara kitabı tavsiye etmeme gerek yok. Çünkü kesinlikle okuyacaklardır. Okumak isteyenler varsa vakit kaybetmeden 5 kitaptan birini temin edip okumalılar.
Son olarak yayın tarihine göre hikâyeler değişiyor arkadaşlar. Bu 5 kitabın haricinde 4 ayrı hikâyeden oluşan 4 tane ince kitabı var. Sherlock Holmes ile tanışmak isterseniz onlardan biriyle de başlayabilirsiniz. Ben kitapları okumaya başladığımdan yayın sırasına göre okumadığım için çok eleştiri almıştım. Ama okumaya devam ettim. Sonuçta 56 ayrı hikâye ne kadar yayın sırasına göre okumasanız da karıştırmıyorsunuz, emin olun. O yüzden gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder