4 Haziran 2017 Pazar

Jane Austen Kitapları


#janeaustenromanları #aşkvegurur #aşkvegururvezombiler
Arkadaşlar iki kitabında filmini önceden izledim. Aşk ve Gurur'un kitabını, Aşk ve Gurur ve Zombiler'ın filmini beğenmiştim. Çünkü filmdeki aksiyon sahneleri çok güzeldi. Aşk ve Gurur edebi açıdan tam bir şaheser. Malum böyle bir şaheseri okuyunca Aşk ve Gurur ve Zombiler dil açısından basit gelmişti. Fanfiction diye tür duymuş muydunuz bilmiyorum. Bir yazarın hayranı olduğu yazarın ya kitabını ana konu yaparak yeniden roman yazmak ya da yazarın kendisini karakter olarak kurgulayıp yazmak. İşte Aşk ve Gurur ve Zombiler bu türe giriyor. Şu gerçeği itiraf etmek gerekir ki, yazılan eserlere dış ülkelerde yoğun ilgi olduğundan hem eleştirel açıdan hem de türler açısından elbette gelişmeler oluyor. Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna romanını farklı bir türde yazıldığını hayal edin. Ne farklı olurdu değil mi? Ama bizdeki okumaya olan ilgiyle ancak yabancı eserlere takip edebiliyoruz. Farklı türlerde yazacak olan yazarlarında önü açılmadığı içinde aynı şeyleri kopyalayıp duruyoruz maalesef.
AŞK VE GURUR TANITIM:
18. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere'nin küçük bir kasabasında, taşralı bir beyefendi ve korumacı bir baba olan Mr. Bennet ve onun aklı havada karısı Mrs. Bennet'ın beş kızının iyi birer evlilik yapmak dışında hayatta başka bir seçenekleri yoktur. Fakat kardeşlerden Elizabeth kent soylusu, züppe ama bir o kadar da kendini içindeki zindanlara hapsetmiş olan Mr. Darcy ile yolları kesiştiğinde kaderine başkaldırarak tarihin en büyük aşklarından birinin yazılmasını sağlayacaktır.
AŞK VE GURUR VE ZOMBİLER TANITIM:
"Şu evrensel olarak kabul edilen bir gerçektir ki, beyin sahibi bir zombi daima daha çok beyne ihtiyaç duyacaktır." Sessiz sakin İngiliz köyü Meryton tuhaf bir salgının pençesinde... Ölüler diriliyor! Elizabeth Bennet zombi tehdidini ortadan kaldırmakta kararlı ama kibirli ve bir o kadar da çekici Bay Darcy'nin gelişiyle dikkati kısa sürede dağılacak. İki taze aşık arasındaki eğlenceli ve "nispeten uygarca" geçen duygusal çatışmaları, zombilerle yaşanan ve pek de duygusal bir yanı olmayan kanlı çatışmalar takip edecek. Romantizm, kalp kırıklıkları, kılıç darbeleri, yamyamlık ve binlerce çürüyen cesetle dolu Aşk ve Gurur ve Zombiler, tüm zamanların en büyük başyapıtlarından birini yutkunmadan okuyacağınız bir kitaba dönüştürüyor. Asıl mesele şu: Bay Darcy'ye hastalık bulaşırsa, Elizabet
h onun kellesini zamanında uçuracak kadar cesur olabilecek mi?"

0 yorum:

Yorum Gönder