11 Mayıs 2017 Perşembe

Var Olmak (Yorum) - Nurettin Topçu


KÜNYE

Kitabın Adı: Var Olmak
Kitabın Türü: Sosyolojik Deneme, Felsefe
Yazarı: Nurettin Topçu
Yayınevi: Dergâh Yayınları
Sayfa Sayısı: 136
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Cemiyeti yuğuracak ruh, eski Asya'nın hikmetiyle Kur'an'daki ilhamı kendinde birleştirdiği halde, Garb'ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar bir kitap düşünün size var olmanın özünü anlatıyor. Elbette ki hepimiz az çok neden var olduğumuzu biliyoruz. Peki, çevremizdekilerin özünü ve o özün bize etkisini biliyor muyuz? Bizi yaratana giden yolda önümüzü nelerin kestiğinin farkında mıyız? Dile pelesenk olmuş bir kelime vardır; nefs. Bizi yoldan çıkarır ve hayatımızı zindana çevirir. Maalesef ki her şeyi yaptığımız gibi bu kelimeyi de kendimize oyuncak etmişiz. Ne zaman vicdanımız sızlasa günah keçisi gibi o kelimeye sığınıyoruz. İşte Nurettin Topçu takılıp kaldığımız nefs kelimesinden daha büyük dertlerimiz olduğunu anlatıyor. Eşyanın hem fiziksel hem de meta fiziksel etkisinden hoş başlıklardan oluşan makaleleriyle beraber bize aktarıyor.
Zaten kitap yazarın "Düşünen Adam" dergisindeki makalelerinden oluşuyor. Bir makalesinde "Düşüncenin Derinlikleri"ni önce akıl, ardından duygu, sonrasında da sezgi ile açıklıyor. Ben şu zamana kadar pek çok felsefe kitabı okuduğum için akıl, duygu ve sezgi üçlüsü hakkında kısmen bir kanaatim vardı. Ama Topçu'nun kısa ama etkili tanımlamaları adeta zihnime nakşedildi. "Akıl için; insanoğlunu dünyaya sultan yapan cevher, duygu için; aklı kımıldatan kuvvet, sezgi için ise; bize bekadan bir ışıktır; belki de hakikatlerin kapısıdır"diyerek önümüzde harika pencere açıyor. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve çok beğendim. Herhalde diğer kitapları da temin edip en kısa zamanda okuyacağım.   
Unutmadan kitabın eski Türkçe'den yeni Türkçe'ye çevrilirken farklı kelimeler eklendiğini de belirtmeliyim. "Tanıyış" kelimesi gibi mesala. Alışık olmadığımdan yavaş okumama neden oldu. Lakin ayrı bir güzelde oldu. Ayrıca kitaptaki birçok konu sosyologların kitaplarına daha fazla yer vermem gerektiğini hatırlattı bana. Bence farklı ufuklar için tereddüt etmeden okuyabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder