8 Mayıs 2017 Pazartesi

Sherlock Holmes, Şüphe Asla Uyumaz (Yorum) - Sir Arthur Conan Doyle


KÜNYE

Kitabın Adı: Sherlock Holmes, Şüphe Asla Uyumaz
Kitabın Türü: Polisiye
Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 384
Baskı Yılı: 2013

TANITIM BÜLTENİ
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.
-Sherlock Holmes-

Bir suçu çözmenin ilk prensiplerinden biri, her ne kadar önemsiz gibi görünse de hiçbir ayrıntıyı atlamamaktır.
İnsanların göz ardı ettiği şeyleri görmek, sonuca ulaşmanın ilk kuralıdır. Araştırmanız, ayrıntıların gözlemlenmesi üzerine kurulu olduğunda en doğru sonuca vardığınızı siz de göreceksiniz.
-Sherlock Holmes-

Yıllardır büyük bir ilgiyle okunan Sherlock Holmes maceraları, heyecanı zirvede tutmaya devam ediyor. Toplam 56 hikâyeden oluşan serinin iki kitabından (Akıl Oyunlarının Gölgesinde & Suç Detayda Saklıdır) sonra, Şüphe Asla Uyumaz ile başarılı dedektifin zekâsına bir kez daha hayran kalacaksınız. 

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Sevgili arkadaşlar resimde gördüğünüz yer Sherlock Holmes hikâyelerinin geçtiği 221 Baker Sokağı ve yazarının da bir dönem kaldığı ev. Holmes hikâyelerini canlı tutmak adına müzeye çevirmişler. Bence hangi roman ya da hikâye olursa olsun böyle gerçekçi bağlantıların okurken incelenmesi lazım. Çünkü görsellik biz insanoğlu için hatırlamakla eş değer. 


Neyse lafı fazla uzatmadan kitabın yorumuna dönmek istiyorum. Öncelikle özür dileyerek belirtmek isterim kitapları karışık okuduğum için doğal olarak yorumlarımda takip edenlere karışık gelebilir. Bundan sebep elimden geldiğince okuduğum diğer kitapları da göz önünde bulundurarak yorum yapacağım. "Şüphe Asla Uyumaz" ana başlığının altında 12 hikâye yer almakta. Ve daha ilk hikâye olan "Boş Ev" ile neden böyle bir başlığın atıldığını anlıyorsunuz. Serinin "Suç Detayda Saklıdır" kitabındaki son hikâyede Sherlock Holmes takip ettiği bir ajanla birlikte boğuşurken bir uçurumdan aşağı düşüyor ve ölüyor. Ben bu kitaptan sonra Sherlock Holmes hakkında araştırma yapmıştım. Yazar hikâyeleri yazdığı dönemde Sherlock Holmes hikâyelerini bitirmek adına karakteri bahsettiğim şekilde öldürünce bütün okuyucuları yazara ulaşıp Sherlock Holmes'u öldürmemeleri ve hikâyelerini anlatmaları için ısrar etmişler. S. Arthur Conan Doyle'de okuyucularını kırmayarak Sherlock Holmes'u attığı uçurumdan kurtarıyor. İşte "Şüphe Asla Uyumaz" kitabındaki "Boş Ev" hikâyesinde Sherlock Holmes geri dönüyor, can dostu Dr. Watson'ı buluyor. Birlikte 221 Baker sokağındaki evinin hemen karşısındaki boş eve gidiyorlar. Dr. Watson Sherlock Holmes'un çalışma odasının ışıklarının yandığını ve masa başında ona benzeyen birinin oturduğunu görünce ziyadesiyle şaşırıyor. Dr. Watson'ın yerinde bende olsam şaşırırdım herhalde. Sağolsun yazarımız yine harika hayal gücünü konuşturmuş. Tabi okuyan olacaklar için devamını anlatmıyorum.

İzninizle diğer hikâyelere geçmek istiyorum. "Boş Ev"den sonra ki "Nordwood'lu İşçi" hikâyesinde geçmişten gelen bir kinin ince detayları var. "Dans Eden Adamlar" çizimiyle tehdit edilen bir kadın, hemen peşine "Bisikletli Takip"te de hayatının korkusunu yaşayan bir kadın var. "Priory Okulu Vakası" büyük bir dram, "Kara Peter Vakası" şaşırtıcı, "Charles Augustus Milveron Vakası" bir düzen bazın sonu, "Altı Napolyon’un Esararı Vakası" tahimini güç, "Üç Öğrenci" etkili bir vicdan azabı, "Altın Gözlüğün Esrarı" talihsiz bir kazanın peşinden gelenler, "Kayıp Futbolcu" çarpıcı gerçek, "Abey Çiftliği Vakası"nda da gözlerin yanılması anlatıyor. Sanırım bu kadar bahsettikten sonra kitabı merak etmiş olmalısınız. Bence hem merak etmeli hem de okumalısınız. Tüm kitapseverlere tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder