6 Mayıs 2017 Cumartesi

Neden Yazıyorum (Yorum) - George Orwell


KÜNYE

Kitabın Adı: Neden Yazıyorum
Kitabın Türü: Deneme
Yazarı: George Orwell
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 109
Baskı Yılı: 2013

TANITIM BÜLTENİ
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da bir araya getirilen denemelerinde, hemen her yazarın hayatının bir noktasında kendisine sorduğu ya da başkalarının ona yönelttiği, beylik "Neden Yazıyorum?" sorusuna politik ve insani gözlemlerle yoğurduğu cevaplar veriyor. Politikacıların ipliğini pazara çıkarırken, İngiliz karakterini bir kadavra gibi parçalarına ayırırken, savaşa dair dile getirilmeyenleri dile getirirken iğneyi başkaları kadar kendine de batırmaktan sakınmıyor. 

"Tüm yazarlar kibirli, bencil ve tembeldir ve yazma dürtülerinin altında bir gizem yatar. Kitap yazmak, acıdan kıvrandıran bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı yiyip bitiren korkunç bir mücadeledir. İnsan, karşı koyamayacağı ve anlayamayacağı bir iblis tarafından itilmese kesinlikle böyle bir işe kalkışmazdı. Biliyoruz ki bu iblis herkeste vardır ve bir bebeğin ilgi çekmek için ciyak ciyak ağlamasına yol açan içgüdünün aynısıdır. Fakat yine de sürekli kendi kişiliğini gizleme mücadelesi vermediği sürece insanın okunabilir hiçbir şey yazamayacağı da bir o kadar doğru."


KİTABIN YORUMU
Biterken...
Arkadaşlar Orwell'ın romanlarından önce denemelerini okuyunca hele de neden yazmak istediğini öğrenince romanlarının daha farklı ve anlamlı geleceğine şüphem yok. Neden yazdığına gelirsek; kimi yazarın yazmak çocukluktan beri hedefi iken kiminin de yaşayıp hayatta gördüğü acılar yazmasına neden oluyor. Tabii iki nedenin özünde kitaplarla geçirilen zamanlar yatmakta. Orwell'da kitap sevdalısı olduğu kadar çevresindeki olayların temelindeki siyasete de meraklı biriymiş. Evet, arkadaşlar doğru duydunuz. Bir çocuğun siyasetle ne alakası olabilir ki diyebilirsiniz ama bir olayın neden olduğunu soran bir çocuk yavaş yavaş siyasete yaklaşıyor demektir. Elbette günümüzdeki gibi partilerin yaptığı siyasetten bahsetmiyorum. Dilerseniz size Orwell'ın tanımladığı kaleme almanın dört nedeninden alıntı yapayım; 

"Geçimini sağlama gereksinimi bir kenara bıraktığımızda yazmayı ( en azından nesir yazmayı) sağlayan dört temel dürtü vardır. Bu dürtüler, her yazarın içinde farklı derecelerde bulunur ve ölçüleri her yazarda zaman ve içinde bulunduğu ortama göre değişir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
(I) Katıksız egoizm. Zeki görünme, hakkında konuşulma, ölümden sonra hatırlanma, çocukluğunda kendisini hakir gören yetişkinlerden intikam alma vb. arzular.
(II) Estetik coşku. Dış dünyada ve diğer yandan sözcüklerde ve sözcüklerin doğru bir şekilde düzenlenmelerinde güzelliğin algılanması.
(III) Tarihsel itki. Şeyleri oldukları gibi görme, gerçekleri bulma ve gelecek nesillerin kullanımı için saklama arzusu.
(IV) Politik amaçlar. “Politik” sözcüğü mümkün olan en geniş anlamda kullanılarak. Dünyayı belirli bir yöne götürme, diğer insanların uğrunda çabalamaları gereken toplumun nasıl bir şey olduğu hakkındaki fikirlerini değiştirme."


Göreceğiniz gibi kaleme almayı pek çok pencereden değerlendirmiş. Kendisi annesinin işinden dolayı İngiltere dışında (Burma vs.) büyümüş. Bundan dolayı vatanıyla alakalı gözlemlerinin daha yalın ve net olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bir takım yazarlar gibi babasından ayrı büyüdüğünden otoritelere karşı da biraz çekimser. II. Dünya Savaş'ında Hitler'in kitleleri nasıl etkileyebildiğine de değinmiş. Maalesef kötü yönetimler yüzünden Hitler gibi geleceği aydınlatacağım deyip karartan kişiler ziyadesiyle çok.
Son olarak bu kitabı yazı yazan herkese tavsiye ederim. Orwell okuyucuları kesin okumalı zaten. Merak edenler de bir göz atabilir. 

0 yorum:

Yorum Gönder