14 Mayıs 2017 Pazar

Medine Müdafaası, Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa (Yorum) - İsmail Bilgin


KÜNYE

Kitabın Adı: Medine Müdafaası, Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Kitabın Türü: Tarihi Roman
Yazarı: İsmail Bilgin
Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa Sayısı: 304
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Cemiyeti yuğuracak ruh, eski Asya'nın hikmetiyle Kur'an'daki ilhamı kendinde birleştirdiği halde, Garb'ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Gerçekten de bu güzel tarihi roman hem gruplardaki hem de çevremdeki arkadaşlarımın dediği kadar varmış. Hatta bana bahsedilenlerden daha güzel geldi. Geçen sene Talha Uğurluel'in "Hz. Muhammed'in Hayatı" kitabını okurken orada Fahrettin Paşa'nın azmin bahsediliyordu. Bende kendisini daha yakından tanımak istediğimden bu seneki Karadeniz kitap fuarından "Medine Müdafaası”nı aldım. Öncelikle psikoloji kitaplarını okumayı sevdiğimden kadar tarih kitaplarını da okumayı sevdiğimi belirteyim. Bu kitabı da büyük bir keyifle okudum, her ne kadar sonu hüzünlü de bitse. Kitabı okurken şunu bir kez daha gördüm ki, bir kişinin sahip olduğu zenginlik ve ya mevkii önemli ama daha da önemlisi kişinin güçlü iradesi, azmi ve inancı. Çünkü bir kişi bu meziyetlere sahip olduğunda nerede olursa olsun o ortamı bir cennete çevirebiliyor. Örneğin Hz. Ömer Müslüman olmadan evvel bahsettiğim meziyetlere sahipti. Ardında Müslüman oldu ve meziyetleriyle birlikte İslam sancağını göklere yükseltti. Allah herkese bu meziyetleri nasip etsin inşallah. Zaten Fahrettin Paşa'ya da nasip etmiş.
     Kitabın konusuna gelirsek; belki birçoğunuz biliyordur. Ben kısmen anlatayım. Paşamız 1916'da Medine'yi müdafaa etmek için Cemal Paşa tarafından gönderiliyor. Tabii Medine'nin durumu hem mali anlamda hem de çevresindeki düşmanları yüzünden zor durumda. Bir yanda Medine'ye kral olmayı düşünen Şerif Hüseyin'in oğlu Ali ve Faysal diğer yanda da İngilizlerin meşhur ajanı T. E. Lawrence elbirliğiyle Paşa'yı Medine'den çıkarmak için uğraşıyorlar. Malum o dönemde hükümetin başında İttihat ve Terakki cemiyeti var. I. Dünya Savaşı'nda Almanların yanında yer aldıkları ve Türkçü politika güttükleri için devletin düşmanları için bulunmaz fırsat yarattılar. İşte Faysal, Ali ve Lawrence "Türkler Hristiyan Almanlarla beraber savaşa katıldıkları için artık İslam sancağını taşıyamazlar" diyerek halkı galeyana getiriyorlar. Osmanlı'nın yaptırdığı demiryollarını dinamitle patlatıyorlar. Hele bir sahne de Fahrettin Paşa bu isyancılarla savaşırken karşı taraftan bir söz duyar. "Nasaran" derler. Paşa nasaranın Hristiyan anlamına geldiğini ve karşılarındakinin neyi ima ettiğini bildiğinden bir askerin tepenin üstüne çıkıp ezan okutturuyorlar. Bu sefer isyancılar "Müslümanlar" diye bağırıyorlar. İşte kıvrak zekâ! Paşa istese hepsini kurşunlarıyla öldürebilirdi ama yapmıyor ve size bahsettiğim harika meziyetlerini sergiliyor. Gerçekten çok duygulandım. Ayrıca Paşa’nın düşmanlarının haricinde uğraştığı öyle sınavları var ki, onları anlatmak istemiyorum. Belki içinizden okuyanlar olur. Bence mutlaka okumalısınız.
Bende vatan ve bayrak sevdalısı Paşa’ya ithafen böyle bir görsel hazırlamak istedim. Umarım o da siz de beğenirsiniz ;)

ALINTI:
“Yapamaz Ertuğrul evladı sensiz,
Can verir, cananı veremez Türkler.
Ebedi hadim’ül haremeyniniz,
Ölsek de Ravza’nı ruhumuz bekler.”

0 yorum:

Yorum Gönder