19 Mayıs 2017 Cuma

Kitaplar ve Sigaralar (Yorum) - George Orwell


KÜNYE

Kitabın Adı: Kitaplar ve Sigaralar
Kitabın Türü: Deneme
Yazarı: George Orwell
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 118
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" Sıkça sorulan bu sorunun cevabını bu kez George Orwell arıyor. İşe elindeki kitapların envanterini çıkararak başlıyor ve sigaraya harcanan parayla kitaba harcanan para arasında bir kıyas yapıyor. Cevap sizce ne?

Kitaplar ve Sigaralar, eleştirmenlik ve sahaflık da yapmış olan Orwell'ın sansürden başlayıp eleştirmenliğin çelişkilerine uzanan geniş bir yelpazede edebiyat camiasına ilişkin gözlemlerinden oluşan makalelerini bir araya getiriyor. Edebiyat dünyasına ve bu dünyadaki ilişkileri yöneten ve yönlendiren etiğe ilişkin özgün bir bakış açısı sunan Orwell, yazar, eleştirmen ve okurların panoramasını dönemin politik atmosferi eşliğinde değerlendiriyor.

KİTABIN YORUMU
Biterken...
Görseldeki sigaraları hicvetmek amaçlı koydum arkadaşlar. Çok güzel ve bir o kadarda hüzünlü bir kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Elbette hepimiz olgun bireyleriz. Kimimiz bazen kimimiz de daha sık çocukluğumuzu düşünürüz. "Neler yaşadım ben ya!" diye anılarımıza hayret ederiz. Eğer büyük problemleri olduğu bir ortamda büyümemiş isek sanırım hayat daha pozitif gözükür gözümüze. Peki ya anlayışın, adaletin, bilginin en önemlisi de sevginin olmadığı bir ortamda büyümüş isek ya o zaman neler hatırlarız? Bu sorunun cevabı zor muhtemelen. İsterseniz George Orwell nasıl bir cevap vermiş değerlendirelim.

Kitap bir deneme kitabı olduğundan malum yazarın çevresinde gördükleri ve çıkarım ön planda. Kitabı ismi veren kitaplar ve sigaralarsa daha ilk makaleden işin özünü bize açıklıyor. Bir arkadaşı tarafından zar zor geçimini sağlayan insanların "Kitaplar çok pahalı, alamıyoruz" serzenişi üzerine Orwell'da bu düşüncenin doğruluğu ispatlamak istercesine bir cebir hesabına girişiyor. Evvela aldığı kitapların bir yıllık masrafını daha sonra da kullandığı tütün ve alkolün bir yıllık masrafını çıkarıp karşılaştırıyor. Sonuç; tabi kitaplar daha ucuz. Bu makalenin ardından yakalandığı verem hastalığının tedavisi için yattığı bakımsız ve sorumsuz hastanenin ortamından bahsediyor ki, bu kısımları okuduğumda gerçekten yazarla aynı fikirdeydim. Hemen peşine de çocukluğunu, yani yatılı okula başladığı ilk zamanları aktarıyor. İşte yazımın başında bahsettiğim bir ortamda öğrenim görmeye çalışan Orwell pek çok masum görülebilecek hatalar yüzünden okul müdüründen dayak yiyor. Üstünde sopa kırıyor müdür. Maalesef her yerde olan ayrımcılık bu yatılı okulda da mevcut. Okula gelen elit ya da zenginler çocuklar hem sağlıklı yiyeceklerle beslenmekte hem de dayak yememektedir. Orwell'da her çocuk gibi yaşadıklarını ailesine anlatınca okulda daha fazla dayak yiyeceğini düşündüğünden hiçbir şeyi anlatmıyor. Ve okuldaki görevlinin, müdürün zorbalıklarına mezun olana kadar katlanıyor. Malum makalenin sonuna doğru yazar okulun bulunduğu semte dahi gitmek istemediğini yazmış. Kim gitmek ister ki? Ayrıca yazar yaşadığı güzel anıları da aktırmış lakin sayısı çok az olduğundan beni duygusal anlamda tatmin etmedi, yazarı mutlu etmediği gibi. Kitabı merak edenlere, okumak isteyenlere ısrarla tavsiye ederim.

NOT:
Arkadaşlar yazarın başına gelen zulümler günümüzde yüzlerce çocuğun başına geliyor. Ve korktukları için anlatamıyorum. Buradan bütün anne babalarda rica ediyorum. Çocuklarınızı korkutmaktan vazgeçin! Çünkü siz korkuttukça kendini savunamaz hale geliyor. Onları bilgiyle, sorumlulukla, duyarlılıkla donatmalıyız. Aynı vasıflara bizlerde sahip olmalıyız ki çevremizde bir çocuk zulüm görürken fark edelim, sessiz kalmayalım. Sebep ne olursa çocuklara karşı yapılan zulme karşı duyarsızlaşmayalım...

ALINTI:
“Çağımızdaki her şey, diğer tüm sanatçıları olduğu gibi yazarı da üstlerinin belirlediği konular üzerinde çalışan ve asla gerçeklerin tamamını kendi gözünden anlatmayan küçük memurlara dönüştürmek için birlik olmuş durumda. Ancak yazar kaderine karşı giriştiği bu mücadelede kendi cephesindekilerden bile yardım görmüyor; yani onu haklı olduğu konusunda yüreklendirecek büyük bir düşünsel eğilim yok.”

0 yorum:

Yorum Gönder