1 Mayıs 2017 Pazartesi

Hayalevi Kralları, Kayıp Kıtanın Kâşifleri 5. Kitap (Yorum) - Robert Liparulo


KÜNYE

Kitabın Adı: Hayalevi Kralları, Kayıp Kıtanın Kâşifleri 5
Kitabın Türü: Korku, Gerilim ve Fantastik
Yazarı: Robert Liparulo
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 352
Baskı Yılı: 2012

TANITIM BÜLTENİ
Karanlık geçitler, bu kez bilinmeyen bir kıtanın kapılarını aralıyor...
Kaçırılan annelerini ararken tuhaflıklarla dolu evlerinde farklı dünyalara ve zamanlara geçiş yapan King ailesi, amansız düşmanları Taksidian'la olan mücadelelerine hız kesmeden devam ediyor... 

Annelerini kaçıran ve Taksidian'la işbirliği yapan dev yaratığın peşine düşen David ve Xander kardeşler, ele geçirdikleri ses kaydıyla hayal bile edemeyecekleri bir maceraya atılırlar. 

Eski, bir o kadar da tehlikeli zamanların tanığı olan iki kardeş, işkencenin ve savaşın kol gezdiği dünyayı tanımaya çalışırlar. Ancak son durakları olan Kayıp Kıta'ya yolculukları iki farklı hayatı karşılarına çıkarır. İyi ile kötü, güzel ile çirkin olarak ikiye bölünen bu dünya birçok sorunun da cevabı olacaktır.
Robert Liparulo, tüm dünyada büyük ilgiyle karşılandığı 6 kitaplık "Hayalevi Kralları" serisinin beşinci kitabı Kayıp Kıtanın Kâşifleri ile okuyucularını bu kez gizli kalmış bir dünyaya taşıyor.


KİTABIN YORUMU
Biterken...

1 Mayıs İşçi bayramının tadı nasıl çıkar, tabii ki kitap okuyarak. 
Arkadaşlar beşinci kitapla birlikte pek çok soru işareti yanıtını buldu. Zamanda yolculuğun sandığımız gibi eğlenceli bir iş değil de, insanı yıpratan bir durum olduğunu Xander ve David'in çırpınışlarında görebiliyorsunuz. O kadar fazla zamanda dolaştılar ki hem zihnen hem de fiziken yoruldular. Üstüne atalarının kendiliğinden oluşan geçitleri kontrol altına alabilmek için geçitlere kapılar inşa ettiklerini, üstüne o geçitlerden gelebilecek tüm kötülükleri durdurmakla görevli olduklarını öğrendiler. Böylesi büyük bir sorumlulukla birlikte anneleri halen kayıp. Onu bulmak adına verdikleri mücadele beni çok etkiledi.
Birde başlarının belası Taksidian var. Xander, David ve babaları bir ipucu bulabiliriz diye Taksidian'nın peşine düşüp evine kadar takip ettiler. Lakin orada istediklerini elde etmek bir yana tuzağa düştüler. Nasıl kurtulduklarını söylemiyorum.   En heyecanlı yer orası çünkü. Ve bilinmeyen bir dünyadan gelen iri yarı adamın hangi zamandan geldiğini de öğrendiler. Annelerini kaçıran bu adam kayıp kıta Atlantis'ten geliyordu. Xander ve David hiç vakit kaybetmeden iri yarı adamın peşine takılarak annelerini bulmak umuduyla geçitten ilerlediler. Peki, kayıp kıta Atlantis'te onları neler bekliyor? Annelerini gerçekten oraya mı kaçırıldı. İşte bu sorularının cevaplarını kitabın sonuna doğru alabildim desem yalan olur. Sonuçta son bir kitap daha kaldı. Sanırım annelerini bulma maceraları "Hayalevinin Son Kapısı" kitabında saklı. Ve heyecanla serinin son kitabını okumayı bekliyorum. 

Not: Arkadaşlar seri bitmeden içindeki karakterleri yorumlamayı sevmiyorum. Çünkü kitabının son sayfasına kadar algılarım değişebilir. O yüzden altıncı kitap bitince olay örgüsüyle birlikte karakterleri de inceleyeceğim.

0 yorum:

Yorum Gönder