6 Mayıs 2017 Cumartesi

221B Polisiye Dergisi - Erol Üyepazarcı


Sevgili arkadaşlar hem kitap okuyalım, hem dergi okuyalım derim. ;) Sizinle 221B polisiye dergideki bir makaleyi paylaşmak istedim.
AGATHA CHRISTE'NİN DEDEKTİFLERİ / EROL ÜYEPAZARCI
Christie bütün zamanların en çok okunan ve tanınan polisiye roman yazarıdır. Polisiye roman üzerine Hoş Cinayet isimli en dikkate değer incelemeyi yazan Troçkist Mandel bile ideolojik olarak hiç önemsemediği Agatha Christie’nin “gerilim yaratma ve gerilimi canlı tutmada en büyük usta” olduğunu kabul eder. Geleneksel “Katil kim?” romanlarının genel kabul görmüş bir ilkesi, hep değindiğimiz gibi “okuyucuyu şaşırtmak ama aldatmamaktır”. İşte, bu bağlamda Agatha Christie bu türde yazan bütün polisiye roman yazarları içinde en başarılısıdır. 
Agatha Christie’nin yarattığı en önemli dedektif hiç kuşkusuz Hercule Poirot’dur. Poirot’un okuyucu katında yakaladığı başarıyı, ortak noktaları pek olmasa da pekala polisiye roman tarihinin iki efsanevi ismi Sherlock Holmes ve Arsene Lupin’le karşılaştırabiliriz. Christie’nin yarattığı ikinci dedektifi, evde kalmış kız kurusu ama uyanık ve saygıdeğer hanımefendi Miss Marple’dir. Bu cin gibi zeki, meraklı ve Poirot’nun aksine duygu ve sezgilerini de işin içine karıştıran yaşlı hanım, cinayetleri çözerken harekatını evinden yürütür.
221B Polisiye Dergi, Mart-Nisan Sayısı - Syf. 46-49


0 yorum:

Yorum Gönder