10 Nisan 2017 Pazartesi

Silber, Rüyalar Kitabı 3 (Yorum) - Kerstin GierKÜNYE

Kitabın Adı: Silber, Rüyalar Kitabı 3
Kitabın Türü: Fantastik, Macera, Gerilim
Yazarı: Kerstin Gier
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 432
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Koridorlar aydınlanıyor, tüm sırlar gün yüzüne çıkıyor. Mart ayı, Londra'da ilkbahar kapıda ve Liv Silber üç sorunla karşı karşıya. 
Birincisi: Henry'ye yalan söylemiştir.
İkincisi: Rüyalar gittikçe tehlikeli olmaya başlamıştır. Rüya âleminin sırlarını keşfeden Arthur, akıl almaz felaketlere yol açmak üzeredir. Ve bu sefer onu engellemek pek kolay olmayacaktır. 
Üçüncüsü: Liv'in annesi Ann ve Grayson'ın babası Ernest haziranda evlenmeyi planlamaktadır fakat Grayson'ın büyükannesi kötü kalpli Sıçan'ın aklında oğlunun düğünü için gelininkilerden çok farklı planlar vardır. Liv bu felaketlerden en az zararla kurtulmayı başarabilecek mi?


KİTABIN YORUMU
Sevgili arkadaşlar Rüyalar Kitabı serinin üçüncü kitabıyla hikâye sonlandı. Kurgunun içerisindeki tek fantastik öge olan "İblis" konusu ziyadesiyle güdükleşti. İkinci kitabın sonunda söylediğim gibi yazar kurguya iblis konusunu katmış daha sonra seriyi basıma yetiştirebilmek içinde üstünkörü tamamlamış. Zaten romanın sonunda basıma yetiştirmek için acele ettiğini belirtmiş ve sabırla bekleyen okurlarına teşekkür etmiş. Bana katılır mısınız bilmem, bence böyle anlaşmalı yazılan kitaplar ki şahıs bir Dostoyevski değilse, sonuna doğru tat vermiyor. Çünkü hikâye hayal gücüyle başlasa da hayal gücüyle bitmiyor maalesef.
Kurgusuna gelirsek; romanda, rüyalarda dolaşan Liv ve Henry sonunda kötü karakteri yıllar önce rüyasında ölmüş bir kadının rüyasına götürüp orada bırakarak kurtuluyorlar. Mantığı kişi öldüğü için kötü karakterde o rüyada sıkışıp kalacak. Bu kısım bana basit geldi. Bir diğer hususta romanda şizofrenik Anabel'in normal olduğunu gösteren yerler var. Kendi psikoloji bilgime dayanarak diyebilirim ki, bu karakterdeki şizofreni belirtileri eksik kalmış. Serüven devam ettikçe kızla ilgili mantıklı sorularımda çoğaldı. Ayrıca şizforenik bir kız rüyalarda dolanıyor ama hiçbir aksaklığa sebep olmuyor. Burası da tuhaftı. Seriyi okumak isteyen olabileceği için detaylarıyla anlatmak istemiyorum. Yazarın Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisinin kurgu açısından yanına gelemez. Ama farklı bir seri okumak ya da kafa dağıtmak isteyen varsa tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder