29 Nisan 2017 Cumartesi

Hayalevi Kralları, Zamanın Ötesine Yolculuk 4. Kitap (Yorum) - Robert Liparulo


KÜNYE

Kitabın Adı: Hayalevi Kralları, Zamanın Ötesine Yolculuk 4
Kitabın Türü: Korku, Gerilim ve Fantastik
Yazarı: Robert Liparulo
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 299
Baskı Yılı: 2012

TANITIM BÜLTENİ
Bu geçitlerden biri seni dünyanın kurtuluşuna götürecek…
Esrarengiz evlerinde farklı dünyalara ve zamanlara geçiş yapmalarını sağlayan geçitler, King ailesini yeni maceralara sürüklemeye devam ediyor. Gizemli bir yaratık tarafından kaçırılan annelerinin peşine düşen David ve Xander bu defa amcaları Jesse'yi öldürmeye çalışan acımasız Taksidian'la karşı karşıya gelirler. Kötü emellerini gerçekleştirmek için tuhaflıklarla dolu eve sahip olmak isteyen Taksidian'ı durdurmaya çalışan King ailesi, kaçış ve kovalamaca esnasında onun korkunç bir sırrını keşfederler.

Yakın geleceğe yolculuk yapan King ailesi, harap şehrin yaratıklarca işgal edildiğini gördüklerinde insanlığın kaderi için savaşmaları gerektiği gerçeğiyle yüzleşirler.


KİTABIN YORUMU
Biterken...
Arkadaşlar "Hayalevi Kralları" serisinin dördüncü kitabı da büyük bir heyecanla başladığı gibi büyük bir heyecanla devam ediyor. Xander, David, babaları ve Keal hiç bilinmeyen bir dünyaya gittiler, yani geleceğe. Ve orada karşılaştıkları öyle şeylerdi ki gözlerine inanamadılar. Aynı zamanda çocukların nineleri yıllardır yaşamakta olduğu geçidin çekim gücüne kapılmıştı. Zaman nineyi kendisine ait sanıyordu. Fakat Toria ninesini bırakmamakta kararlıydı kararlı olmasına da dokuz yaşındaki bedeni bu kararına karşı çıkıyordu resmen. Ama şansı yaver gitti ve abileri, babası ve Keal çabucak geçitten çıkarak ona yardım ettiler. Bir şekilde ninenin evde kalmasını sağladılar. Eve döndüklerinde sadece zor durumda olan Toria ve ninesi değildi. Gizlice eve giren Taksidian eskiden beri tanıdığı Yaşlı Jesse'yi yaralamıştı. Hemen alıp hastane götürürler. Evde kalan çocuklar yaşlı Jesse'nin bıraktığı şifreyi çözerek önce 9. yüzyılın İngiltere'sine giderler. Lakin yaşlı Jesse'nin bıraktığı şifre bambaşkadır ve o şifreyi hasta bakıcı Keal çözer. Ve Xander ile David 1931 yılına yani yaşlı Jesse'nin on dört yaşında olduğu yılan giderler ve onuna ergen haliyle tanışırlar. Genç Jesse onlara geçitlerle ve zamanlarla ilgili pek çok şeyi anlattıktan sonra çocuklar eve geri dönerler. Her türlü bilginin ardında Asur İmparatorluğu zamanından gelen Taksidian yani Dagan'ın olduğunu öğrenince babaları, Xander ve David Taksidian'ı evlerine kadar takip ederler.
Seriyi okumaya başladığımdan beri her kitap için ayrı ayrı yorumda bulunuyorum arkadaşlar. Ve mümkün mertebe her kitabın sonunu yazmamaya özen gösteriyorum. Sonuçta okumak isteyen kitapseverlerin şevkini kaçırmayalım. Ayrıca yorumum sizlere uzun gelebilir ama kesinlikle birçok detayı yazmıyorum. Yani her şeyi anlattığımı düşünmeyin. Heyecanlı kısımları birazcık atlıyorum. ;)
Hazır yorum yazmanın heyecanı varken ben serinin beşinci kitabı olan "Kayıp Kıtanın Kaşifleri" kitabına döneyim. Şimdilik hoş çakalın… 

0 yorum:

Yorum Gönder