25 Nisan 2017 Salı

Hayalevi Kralları, Ormanın Esrarengiz Gözleri 2. Kitap (Yorum) - Robert Liparulo


KÜNYE

Kitabın Adı: Hayalevi Kralları, Ormanın Esrarengiz Gözleri 2
Kitabın Türü: Korku, Gerilim ve Fantastik
Yazarı: Robert Liparulo
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 296
Baskı Yılı: 2012

TANITIM BÜLTENİ
Sırlarla dolu bir ev...
Ve kapısına dayanan tuhaf bir yabancı...

Bu evde neler oluyor?..
King ailesi, evlerinde olup biten garip ve akıl almaz olaylara kimsenin inanmayacağının farkındadır. Bu nedenle kaçırılan annelerini bir an önce bulmaları ve başkalarının evdeki garip olayları öğrenmelerine engel olmaları gerekmektedir. Fakat beklenmedik bir anda ortaya çıkan tuhaf yabancının evlerini satın almak istemesiyle işler iyice karışır. King ailesi, bu gizemli adamın böylesine köhne bir eve talip olmasına anlam veremez.
Zor durumda kalan aile, evin sırlarını gizli tutmayı başarabilecek midir? Daha da önemlisi, onları adım adım izleyenin kim olduğunu bulabilecek midir?
Robert Liparulo, tüm dünyayı kasıp kavuran 6 kitaplık "Hayalevi Kralları" serisinin ikinci kitabı Ormanın Esrarengiz Gözleri ile sizleri adrenalin yüklü bir maceraya davet ediyor…


KİTABIN YORUMU
Biterken...

Arkadaşlar birinci kitabın sonunda çocukların babasının ısrarla niye bu eve taşınmak istediği belli oldu. Evin eski hikâyesindeki hüzünlü çocuk babalarıymış. Dedeleri ailesini öldürmemiş. Geçitlerden gelen iri yarı bir adam büyükannelerini kaçırmış. Ve bu zamana kadar dedeleri bulamayınca çocuklarını alıp evden taşınmış. Xander ve David babaları da kendi geçmişine dönerek annesini bulmaya geldiğini çocuklarına itiraf ediyor. On iki yaşındaki David bu işe içerlemese de kandırıldığını düşünen Xander babasıyla kavga ediyor. Bence hakkı da var. Ama kavga işi çözer mi, hayır. Çünkü kendi anneleri de büyükanneleri gibi geçitten gelen iri yarı adam tarafından kaçırıldı. Doğal olarak tek amaçları annelerini bulmak. Peki, bunu başarabilecekler mi? İşte altı kitabında ana konusu bu cevapta gizli.

Birde geçitlerin periyodalarını, hangi zamana kadar gidebildiklerini, gittikleri zamanda ne kadar kalma şanslarının olduğunu bilmemeleri de tüm aileyi çaresizliğe sürüklese de. Hırslı Xander ve meraklı David hemen araştırmalara başlıyorlar. İlk etapta David birinci kapından girip II. Dünya Savaş'ının yaşandığı Fransa'da bir köye gidiyor. Yirmi dakika boyunca ne kadar annesini aradıysa da bulamıyor. Tam geçide dönecekken bir tankın küçük bir kızın üzerine geldiğini görünce çabucak tankın önünden alıp bebeğe ismiyle seslenen yakınına teslim edip geçide dönerek eve geliyor. İlk denemelerinde aradıklarını bulamayan çocuklar babalarının onlara ormanda bir şey göstermek istemesi üzerine babalarıyla ormandaki yuvarlak ve açık bir alana gidiyorlar. Çocukluğunu bu muhitte geçiren babaları bir takım gizemleri bildiğinden açık alanın ortasına gelip bir anda havaya yükseliyor. Bulunduklarını da özel bir hava dalgası onları havaya kaldırıyor ve hep birlikte uçmanın keyfini yaşadıkları bir esnada David ormanda esrarengiz bir çift gözle karşılaşıyor. Uzun zamandır taşındıkları evi satın almak isteyen Taksidian diye biriyle tanışıyorlar. Babaları evden taşınmak ve satmak istemediklerini söylüyor. Çünkü evin önceki sahibi de King soyundan geliyor. Ve ölmeden önce öyle bir ayarlama yapmış ki, evi King soyunun haricindekiler satın alamıyor.
Çocuklar bu gerçeği öğrenince çok şaşırıyorlar ve evdeki gizemi daha çok merak ediyorlar. Ve bu sefer yeniden heveslenen Xander ve David geçide girince Amerika'da yaşanan Kuzey Güney savaşının ortasında kalıyorlar. Ne kadar aradılarsa bir türlü annelerini bulamıyorlar. Üstelik bunları asker sanan bir asker öldürmek için peşlerine düşüyor. Tıbbi müdahalenin yapıldığı bir çadırın önünden geçerken David'i bir komutan durduruyor ve başka bir çadırdaki hemşireyi çağırmasını emrediyor. Ama David denileni yapamıyor çünkü abisi yapmasını engelliyor ve geçide girip eve dönüyorlar. Biraz dinlendikten sonra bu sefer Xander tek başına geçitten geçip Kuzey Güney savaşına gidiyor. Ve o anda eve polisler geliyor. Evi ellerinden almak isteyen nüfuslu Taksidian babasını çocuklarına zarar veriyor ithamiyle suçlamış. Doğal olarak babalarının götürülmeleri lazım. Peki, abisini geçitten çıkmasını bekleyen David ne yapacak?

0 yorum:

Yorum Gönder