27 Nisan 2017 Perşembe

Hayalevi Kralları, Gizemli Kapının Muhafızları 3. Kitap (Yorum) - Robert Liparulo


KÜNYE

Kitabın Adı: Hayalevi Kralları, Gizemli Kapının Muhafızları 3
Kitabın Türü: Korku, Gerilim ve Fantastik
Yazarı: Robert Liparulo
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 304
Baskı Yılı: 2012

TANITIM BÜLTENİ
Bu ev konuşuyor, nefes alıyor...

Ve yeni insanlara, ürkütücü olaylara aç...
King ailesi kısa bir süre önce yerleştikleri terk edilmiş, eski ve tüyler ürpertici evlerinde bir ömre yetecek kadar korkunç olaylar yaşamıştır. Evin sahip olduğu sır, her geçen gün daha da karmaşık bir hal alır çünkü içinde farklı dünyalara açılan kapılar vardır; tek bir yanlış adımla bilinmeyen diyarlara ve zamanlara açılan, geçmişi sonsuza kadar değiştirebilecek kapılar...
Ansızın ortaya çıkan ve büyük-büyük-amcaları olduğunu iddia eden yaşlı bir adam, bu kapılar, kapıların açıldığı geçitler ve zamanda yolculuk hakkında bilinmeyen şeyler anlatır. King ailesi bu bilgiler doğrultusunda kayıp annelerini kurtarmaya çalışırken kendilerini yepyeni maceralar, tuhaf ve bir o kadar da ürkütücü olayların içinde bulurlar.


KİTABIN YORUMU
Arkadaşlar iş güç arasında nihayet yorum yazmaya vakit bulabildim. 

Biterken... 
Kapının eşiğinde bekleyen abisi gelmeyince onun yanına giden David, annelerini geçitte bulamayınca birlikte eve dönüyorlar. Taksidian'ın yaptığı hamleler yüzünden ne kadar direnseler de babaları karakola götürülüyor. Birinci kitaptan bu yana annesiz kalan çocuklar üstüne birde babasız kalıyorlar. Buraya kadar çocukların akıbeti beni korkutmuştu. Ama babaları gittikten sonra hiç beklemedikleri bir anda Jesse Wagner adında yaşlı bir adam yanında hasta bakıcısı Keal ile çıkıp yanlarına geldi. Jesse'in bir takım ilginç yetenekleri olsa da asıl konu ev hakkında çok şey bilmesiydi. Çünkü bu eski püskü, gizemli evi babasıyla birlikte inşa etmişti. Ve Xander ile David'in büyük büyük amcalarıydı. Zaten ilk etapta çocuklar bu kan bağına inanmadı. Fakat David'in II. Dünya savaşına küçük bir kızı kurtardığını bildiğini söyleyince iki kardeş Jesse merak ettiler. Ve ona bunu nasıl bilebildiğini sordular. Jesse de özel yeteneğinden bahsetti. Birileri gidip zamanda değişiklik yaptığında o bu değişikliği önce rüyalarında sonra da anılarında görebiliyordu, tabi bir an önce onları kayıt almak şartıyla.


Yaşlı Jesse'de bir King'ti ve bütün King'lerin zamanla alakalı görevleri olduğunu anlattı. Xander bu görevin ne olduğunu sorunca onlara "Gizemli kapının muhafızlarısınız, bir vakitler bizde öyleydik" dedi. Çocuklar ev hakkında daha fazla bilgi almak isteyince Jesse uzun süre evde kalırsa kapılara doğru çekilip kaybolmaktan korktuğunu söyleyerek evden ayrıldı, bir sonraki gün gelmek üzere. 

Annelerini bulmak isteyene çocuklar geçitlerin bulunduğu kapılara gidip tekrar Kuzey Güney iç savaşına gitmeye karar verdiler. David Toria'nın peşine takılıp babalarının annelerinin görmesi için bıraktığı izi buldular. Üstüne birde ize yanıt olarak bir not bırakılmıştı. Ve o cevabı yazan tam arkalarında duruyordu. Arkadaşlar bu kişinin kim olduğunu okuyunca öğrenirsiniz. Biz yaşlı Jesse’ye dönelim. Eve gizlice giren Taksidian girişte Jesse ile karşılaşınca onu tanır. Çünkü Taksidian’nın kendisi de Asur İmparatorluğu döneminden kaçmış bir suikastçıdır. Ve Jesse’nin hangi amaçla orada olduğunu anlar ve ona zarar verir.  


Devamı için takipte kalın…

0 yorum:

Yorum Gönder