14 Nisan 2017 Cuma

Düş Sarısı (Yorum) - Yusuf GüroğullarıKÜNYE

Kitabın Adı: Düş Sarısı
Kitabın Türü: Hikâye
Yazarı: Yusuf Güroğulları
Yayınevi: Lakin Yayınları
Sayfa Sayısı: 80
Baskı Yılı: 2016

TANITIM BÜLTENİ
Kimse kimsenin kalbini sormuyor sevgilim…

Zaten var olanın varoluşla imtihanıdır öykü. Bir tanım çabasına girmeden her şeyi tanımlamak mümkün. Çünkü hayatı yazıyla resmetme gayreti şairden çok öykücünün meselesidir. İyi kurgu iddiası olsa da olmasa da okunmaya değer cümleler barındırıyor bu kitap. Öykü kıtlığına yeni bir soluk salıklıyor bize…


KİTABIN YORUMU
Arkadaşlar kitabın içerisinde iki tane hikâye var. Anladığım kadarıyla biri yazarın köyü olan Boloş'ta geçiyor. Okurken bana oldukça gerçek bir hikâye gibi geldi. Sanırım yazarın anne babasından bahsediyordu. Diğer hikâyede "Düş Sarısı"ydı. Yalnız başına yaşayan Ali Kerem'in bir gün lise arkadaşının sayesinde Şehper isminde kötü talihli bir kız girer ve ona tarifi imkânsız bir şekilde âşık olur. Ben bu iki karakteri psikolojik açıdan değerlendirince bir sonlarının olmadığını düşündüm. Çünkü Ali Kerem'in de Şehper'inde dünyası kasvetli bir kısır döngü hâkim, birbirlerini sevdiklerini sanarken bile algıları kendi dünyalarına yönelik. Doğal olarak aşkları da aynı kısır döngüde kısılıp kalıyor. Hikâyenin sonbaharda geçmesi, Şehper'in sarı saçlarının olması kitabın isminin "Düş Sarısı" olmasına neden olmuş. Bence kısa, fazlasıyla duygulu bir hikâyeydi. Okumak isteyen varsa ısrarla tavsiye ederim. Düş Sarısı hikâyesinin yazarla bir ilgisi var mı, bilemiyorum.

“Düş gibiydi yaşadıkları şu an ve bu düş ondan önce başlamıştı, önce saçlarının sarısı girmişti dünyasına, sonra kendisi. Saçların düş sarısı senin demişti de Ali Kerem, Şehper çığlık atmıştı mutluluktan. Çocuk gibi neşelenmişti. Bu şimdiye kadar aldığım en güzel iltifat demişti.” 
Düş Sarısı - Yusuf Güroğulları


0 yorum:

Yorum Gönder