19 Şubat 2017 Pazar

Vişne Bahçesi (Yorum) - Anton ÇehovBiterken...
Sevgili arkadaşlar pek çok klasik sıkıcı gelir ama bu kitap oldukça akıcı ve eğlenceliydi. Böyle olmasının sebebi sanırım bir tiyatro eseri olması. İtiraf etmem gerekirse hayatımda tiyatroya gidişim bir elin parmaklarını geçmez. Hele de tiyatroyu yazılı okuyunca bana birkaç tiyatro anımı hatırlattı. Öncelikle eser bir roman gibi okuyamıyorsunuz. Sakıncası yoksa yüksek sesle ve vurgulu okumanız lazım ki, hangi cümlenin kime ya da neye hitap ettiğini kestirebilesiniz. Malum böyle de okuyunca kendinizi bir tiyatro sahnesinde replik çalışırken hayal edebilirsiniz. Benim açımdan eğlenceli bir okuma deneyimi oldu. Merak edenlere tavsiye ederim.
Alıntı:
LAPAHİN: Her dönüm için kiracılardan elinize senede en az yirmi beş ruble geçecektir. Eğer şimdiden bunu duyurursanız, bahse varım, sonbahara kadar bir karış kiralanmadık toprağınız kalmaz. Kapışılacaktır parseller. Tek kelimeyle sizi kutlarım; İpotek borcundan kurtuldunuz demektir. Burası suyu bol, güzel bir ırmağın kıyısında birinci sınıf bir yalnız bölgesi. Elbette önce temizlenmesi, biraz düzene sokulması lazım. Bütün eski yapıları yıktırmalısınız, bir işe yaramayan şu konağı da. Sonra köhne vişne bahçesindeki ağaçlar da kesilmeli.
LYUBOV ANDREYEVNA: Vişne bahçesindeki ağaçları kestirmek mi? Azizim, kusura bakmayın ama ne dediğinizin farkında değilsiniz. İlimiz sınırları içinde kayda değer bir yer varsa o da bizim vişne bahçesidir.
Vişne Bahçesi - Anton Çehov


0 yorum:

Yorum Gönder